Od nepaměti je jednou z volebních místností ve Svitavách také jídelna ČSAD na Tovární ulici. Před budovou, kde se nachází, netrpělivě čekal hlouček zhruba deseti voličů asi čtvrt hodiny před tím, než komise oficiálně otevřela. „Jsem v komisi minimálně deset let. Nepamatuji si, že by někdy byla tak vysoká účast jako při letošních prezidentských volbách. V prvním kole zde bylo šedesát procent voličů. Jsem překvapená. Jak jsme dnes otevřeli, tak lidé nepřetržitě přicházejí," potvrdila Ludmila Šmídová, místopředsedkyně komise. Během první půlhodiny vhodilo svůj hlas do urny kolem sedmdesáti voličů. Na seznamech mají komisaři zhruba osm stovek jmen.

Povinnost i radost

Historicky první přímou volbu prezidenta si nenechali ujít mladí lidé, ani ti dříve narození. „Nemůžeme být přece bez prezidenta. Máme na to právo a je naše povinnost zvolit si ho. Jsem Čech a podle toho jsem taky volil," naznačil František Zika ze Svitav, podle čeho se rozhodoval.

Lidé byli nadšení, že si hlavu státu mohou vybrat sami. „Je mi devadesát let a jsem opravdu šťastná. Jsem moc ráda, že sama můžu volit prezidenta," uvedla Jiřina Klicmanová ze Svitav. Zájem o volby byl první den vysoký. Komisaři očekávají velkou účast jako v prvním kole.

Přes šedesát procent lidí přišlo volit v prvním kole ve volebním okrsku v hotelu Zlatá Hvězda v Litomyšli. Členové volební komise doufají, že účast v kole druhém bude ještě vyšší. Před dvěma týdny poměrně brzy také sečetli volební lístky. „Do patnácti hodin jsme to stihli také odnést na úřad," uvedla předsedkyně volební komise Sára Pelikovská. Pro lidi je důležité zvolit příští hlavu našeho státu. Někteří si proto museli vyřídit voličský průkaz, aby mohli volit mimo své trvalé bydliště. „Jsme čerstvě přestěhovaní, trvalé bydliště jsme ještě nezměnili. Ale považuji tyto volby za důležité, proto jsem si vyřídila voličský průkaz. Měla jsem od začátku jasno, volila jsem Karla Schwarzenberga," řekla Adriana Siederová, která bydlí nyní v Litomyšli, ale pochází ze Studénky. Jasno měl i Norbert Nývlt z Litomyšle. I on dal svůj hlas Karlu Schwarzenbergovi. Besedám v televizi se záměrně vyhýbal. „Připadá mi, že mediální masáž okolo byla hysterická. Kandidáty sledují všichni dlouhodobě a každý od toho svého něco očekává," dodal Norbert Nývlt.

Rekordy

Účast ve volbách v Němčicích před čtrnácti dny byla rekordní. Podobnou očekávají i tentokrát. „K senátním volbám chodí tak třicet procent, u prezidentské jsme měli přes šedesát. To je rekordní," uvedla předsedkyně komise Olga Miklová. Rozhodování ve druhém kole přišlo někomu jednodušší než v prvním, kde byl na výběr větší počet kandidátů. „V prvním kole to bylo těžší, teď jsem měl jasno. Volil jsem Miloše Zemana," sdělil Petr Lněnička z Němčic.

Jasno měli i senioři v domově v Moravské Třebové. Drtivá většina dala hlas Miloši Zemanovi. Dal mu ho i sedmadevadesátiletý Josef Bárta. „Já jsem byl už před válkou sociální demokrat. Můj kandidát z prvního kola neprošel, tak je jasné, že volím Miloše Zemana. Pan kníže má k obyčejným lidem daleko," řekl senior Bárta. Poprvé volil v roce 1935 a od té doby při žádných volbách nechyběl.

Mladí volí knížete

Zatímco starší lidé v Moravské Třebové dávají svůj hlas Miloši Zemanovi, mladší chtějí na hradě Karla Schwarzenberga. „Je noblesní, bude nám dělat dobré jméno a hlavně chci prezidenta, který bude zastávat morální hodnoty a nebude lhát," svěřila se studentka Lucie Mičková. Knížeti dali svůj hlas rovněž sourozenci Milan a Štěpán Chlupovi. „Jsme mladí, chceme změnu. Všichni tady volí Zemana, tak nám přišlo dobré podpořit Karla," zdůvodnil svoji volbu starší Milan.

Před druhou hodinou v pátek odpoledne čekali také obyvatelé Radiměře, až budou moci do volební místnosti. Jako první hodila svůj hlas do urny farní kuchařka Andělka Ambrůzová. „Volila jsem pana Schwarzenberga. Vím, že má velké známosti široko daleko a je to chytrý a věřící člověk," řekla Andělka Ambrůzová. Letos jí bude devadesát šest let. Pamatuje hodně prezidentů. Nejraději měla Masaryka. Do volební místnosti ji doprovodil farář Pavel Michut. Bydliště má ale v jiném okrese, tak si vyřídil voličský průkaz. „Jel jsem pro něj osmdesát kilometrů, ale stálo mi to za to. Dávám svůj hlas knížeti Schwarzenbergovi," řekl Pavel Michut. Nelíbí se mu spojení Václava Klause s Milošem Zemanem. Myslí si, že je to nejhorší, co může být. Proto nechtěl u voleb chybět.

Někteří lidé těžce nesli, že se mezi kandidáty nedostal Tomio Okamura. V Němčicích v prvním kole ale našli lístky i s jeho jménem. Okamuru, pokud by nebyl vyřazen, by volil podle svých slov Pavel Kadrmas z Němčic. Nyní dal hlas jinému kandidátovi, ale o jeho jméno se podělit nechtěl. 

Koho volíte?

Pavel Snoha, Svitavy
Volím menší zlo, dám proto hlas Miloši Zemanovi.

Jan Pikna mladší, Litomyšl
Jedině Karla Schwarzenberga.

Marie Ropková, Dolní Újezd
Nikoho, je mi z toho špatně.

Gertruda Polčíková, Svitavy
Volila jsem Miloše Zemana. Myslím si, že bude lepší prezident, že se bude zastávat lidí. A paní Klausová má pravdu, když říká, že nechce, aby se na Hradě mluvilo německy. Prezident je představitel českého státu.

Václav Schuster, Radiměř
Volil jsem kluka z Vysočiny, co má rád Becherovku. Ten, komu šmakují jitrnice, kroupáky a slivovice, tak to je český člověk.

Vladimíra Vavřínová, Němčice
Dala jsem hlas Karlu Schwarzenbergovi. U Zemana mi vadí povýšenecké chování a přehlížení druhého. Je sice chytrý, ale jednání se mi nelíbí.

(ap, dol, kk, jik)