Pavel Janele ze Svitavska zmizel vloni v listopadu. Muže s kolem a vozíkem hledá už měsíce policie. Aktuálně je jediný pohřešovaný ve svitavském okrese. Před časem lidé uvedli, že muže potkávali u Litomyšle nebo Svitav, policie ani rodina ale nemají žádné stopy. Třiašedesátiletý muž je v pátrání od letošního března.
Kompletní databázi pohřešovaných a hledaných najdete ZDE
"Jedná se o muže bez trvalého bydliště, který se pohybuje především po pozemních komunikacích na Svitavsku, jak vede jízdní kolo nebo rudl naložený různými věcmi. Působí zanedbaným dojmem, má červený obličej a bílé delší vousy. Má převážně obnošené oblečení, modro-bílou flanelovou košili, černé kalhoty a holínky. Na hlavě nosí černou pletenou čepici," popsala ztraceného muže policejní mluvčí Andrea Muzikantová.
V databázi hledaných osob na Svitavsku je aktuálně i několik cizinců. „Pátráme po jednom muži ze Slovenska, Polska a Ukrajiny,“ uvedla mluvčí policie Dita Holečková. Z Ukrajiny pochází jednatřicetiletý Dmytro Pitchuk. Česká policie po něm pátrá od letošního května, stejně jako po dalším muži z Ukrajiny, kterým je čtyřiadvacetiletý Serhii Sheremet. Důvody, proč jsou v hledáčku kriminálky, však policie nesdělila.
„U hledaných osob jsou důvody převážně stále stejné. V šesti případech se jedná o příkaz k zatčení. Na čtyři muže je vydaný příkaz k dodání do výkonu trestu. U jednoho hledaného jde o souhlas se zadržením,“ vysvětlila Holečková.
Nejdéle je v policejní databázi Milan Bendík, který se však může pohybovat i pod jménem Petr Grund. Policie po něm pátrá už od 9. února 2005. „Je na něho vydaný Evropský zatýkací rozkaz k nástupu do výkonu trestu,“ podotkla Holečková.
Svitavští kriminalisté ví, že se v současné době muž zdržuje v Anglii. „Proběhlo vydávací řízení, ale britský soud odepřel jeho vydání. Zatím není ve věci žádný posun, neboť Velká Británie s námi již po odmítnutém vydání osoby nespolupracuje, a jiné poznatky k této osobě nebyly zjištěny,“ doplnila Holečková. Na Svitavsku platí Milan Bendík mezi hledanými jednoznačně za rekordmana. Policie ho našla v Anglii až po 15 letech.
Naopak nejkratší dobu je v databázi dvaačtyřicetiletý Marek Hladil, po kterém policie pátrá od 11. července.
K vypátrání pohřešovaných osob přispívají v poslední době především sociální sítě a aplikace, kde známí a příbuzní pohřešovaných sdílejí informace. Pátrání však netrvá věčně a jsou případy, kdy policie hledané osoby z databáze vymaže. „Pátrání po osobě končí mimo jiné uplynutím 20 let od vyhlášení. To ale neplatí u hledané osoby, pokud je stále platný podklad pro pátrání,“ uzavřela Holečková.