Pavel Janele ze Svitavska zmizel vloni v listopadu. Muže s kolem a vozíkem hledá už měsíce policie. Aktuálně je jediný pohřešovaný ve svitavském okrese. Před časem lidé uvedli, že muže potkávali u Litomyšle nebo Svitav, policie ani rodina ale nemají žádné stopy. Třiašedesátiletý muž je v pátrání od letošního března.

Kompletní databázi pohřešovaných a hledaných najdete ZDE

"Jedná se o muže bez trvalého bydliště, který se pohybuje především po pozemních komunikacích na Svitavsku, jak vede jízdní kolo nebo rudl naložený různými věcmi. Působí zanedbaným dojmem, má červený obličej a bílé delší vousy. Má převážně obnošené oblečení, modro-bílou flanelovou košili, černé kalhoty a holínky. Na hlavě nosí černou pletenou čepici," popsala ztraceného muže policejní mluvčí Andrea Muzikantová.

V databázi hledaných osob na Svitavsku je aktuálně i několik cizinců. „Pátráme po jednom muži ze Slovenska, Polska a Ukrajiny,“ uvedla mluvčí policie Dita Holečková. Z Ukrajiny pochází jednatřicetiletý Dmytro Pitchuk. Česká policie po něm pátrá od letošního května, stejně jako po dalším muži z Ukrajiny, kterým je čtyřiadvacetiletý Serhii Sheremet. Důvody, proč jsou v hledáčku kriminálky, však policie nesdělila.

Dvakrát řídil pod vlivem alkoholu, při kontrole se navíc řidič choval velmi nevybíravým způsobem.
Nechte mě žít, křičel lékař na policii. Nadýchal 2,3 promile. Opilý nejel poprvé

„U hledaných osob jsou důvody převážně stále stejné. V šesti případech se jedná o příkaz k zatčení. Na čtyři muže je vydaný příkaz k dodání do výkonu trestu. U jednoho hledaného jde o souhlas se zadržením,“ vysvětlila Holečková.

Nejdéle je v policejní databázi Milan Bendík, který se však může pohybovat i pod jménem Petr Grund. Policie po něm pátrá už od 9. února 2005. „Je na něho vydaný Evropský zatýkací rozkaz k nástupu do výkonu trestu,“ podotkla Holečková.

Aktuálně probíhá těžba zářezu, sanace podloží násypu D35 a realizace násypových vrstev.
Stavba dálnice D35 z Litomyšle do Svitav už naplno běží. Podívejte se ve videu

Svitavští kriminalisté ví, že se v současné době muž zdržuje v Anglii. „Proběhlo vydávací řízení, ale britský soud odepřel jeho vydání. Zatím není ve věci žádný posun, neboť Velká Británie s námi již po odmítnutém vydání osoby nespolupracuje, a jiné poznatky k této osobě nebyly zjištěny,“ doplnila Holečková. Na Svitavsku platí Milan Bendík mezi hledanými jednoznačně za rekordmana. Policie ho našla v Anglii až po 15 letech.

Naopak nejkratší dobu je v databázi dvaačtyřicetiletý Marek Hladil, po kterém policie pátrá od 11. července.

K vypátrání pohřešovaných osob přispívají v poslední době především sociální sítě a aplikace, kde známí a příbuzní pohřešovaných sdílejí informace. Pátrání však netrvá věčně a jsou případy, kdy policie hledané osoby z databáze vymaže. „Pátrání po osobě končí mimo jiné uplynutím 20 let od vyhlášení. To ale neplatí u hledané osoby, pokud je stále platný podklad pro pátrání,“ uzavřela Holečková.