Vypadá to, jako kdyby se hejtman nevolil až po listopadových krajských volbách, ale už dnes.

Volební kampaň v Pardubickém kraji vypukla o půl roku dřív, než v ostatních krajích. Dnes totiž bude na regionálním sněmu ODS zvolen „podzimní král“. Tedy nástupce nedávno zesnulého hejtmana Michala Rabase a zároveň stranický lídr do voleb.

A vzhledem k tomu, že ODS v nich má velkou šanci obhájit své prvenství, bude vítěz dnešního sněmu nejspíš hejtmanem i další čtyři roky.

Kampaň to byla hodně tvrdá. Hlavně mezi krajskými radními za ODS Ivo Tomanem a Janou Smetanovou, kteří o post hejtmana usilují. Touží po něm tak moc, že to neváhali rozhlásit už v den Rabasovy smrti. Navzdory tomu, že řada osobností ODS vyzývala k zachování několikatýden­ní piety.

Ačkoliv Smetanová vzešla jako vítězka z primárek ODS pardubické okresní buňky ODS, kde má strana nejsilnější základnu, větší šance má Toman.

Fronta za Tomana

Vedle podpory jeho domácí orlickoústecké organizace se za něj totiž v masivní mediální kampani postavila řada „heretiků“ v pardubické ODS. Především exprimátor a současný senátor Jiří Stříteský. V Krajských novinách, se kterými Smetanová už dříve odmítla spolupráci, byl zase otištěn rozhovor se vdovou po zesnulém Rabasovi, která sebeprosazování Smetanové připodobnila k „hyenismu“. A také řekla, že její muž chtěl za svého nástupce Tomana. Podporu mu vyjádřila i řada špiček ODS, například ministr zemědělství Petr Gandalovič.

Naproti tomu o Janě Smatanové není skoro slyšet.

Lídři pro krajské volby zvolení ODS na Svitavsku a Chrudimsku, krajský radní Josef Janeček, resp. jeho kolegyně Marie Málková, budou na dnešním sněmu spíše do počtu. Oba už dříve uvedli, že o post hejtmana neusilují.

 

Kampaň tvrdých loktů

„Budoucí hejtman musí ctít liberálně konzervativní hodnoty ODS. Těmto představám se nejvíce přibližuje Ivo Toman. Jsem rozhodnutý ho podpořit.“ JIŘÍ STŘÍTESKÝ, EXPRIMÁTOR PARDUBIC A SENÁTOR

„Budu volit Smetanovou. Je smutné, že (Stříteský) ještě před samotnou volbou nectí nepsané dohody o podpoře. Přilévá to olej do ohně.“ JAROSLAV KŇAVA (ODS), STAROSTA MĚST. ČÁSTI PARDUBICE

(Mého manžela Michala Rabase ) se dotýkalo chování Jany Smetanové, která mu nebyla na rozdíl od ostatních oporou. To, jak se rvala o to křeslo, zavánělo až hyenismem. Byl přesvědčen, že na funkci hejtmana nemá, před smrtí dokonce řekl: „Pokud se Smetanová stane hejtmankou, otočím se v hrobě!.“ ZDENA RABASOVÁ, VDOVA PO ZESNULÉM HEJTMANOVI

„Styl politického napadání, který se nyní v novinách objevuje, je mi naprosto cizí. Věřím, že čtenáři si umějí udělat vlastní názor a vyhodnotit šílenost kampaně proti mé osobě.“ KANDIDÁTKA JANA SMETANOVÁ