Lidé na některých místech regionu se musejí připravit na to, že nebudou moci své závazky vůči finančnímu úřadu uhradit v místě bydliště.
Ministerstvo financí se totiž chystá zrušit pokladny na územních pracovištích v Moravské Třebové a Litomyšli. Důvodem je podle prohlášení optimalizace ve fungování Finanční správy. Lidé tak na těchto místech nebudou moci zaplatit přímo daně ani poplatky, jak byli v minulých letech zvyklí.

„A to již od 1. září 2015. Důvodem je zejména skutečnost, že náklady na jednu transakci na pokladně územního pracoviště finančního úřadu představují částku ve výši 42,50 korun, přičemž například Česká pošta nabízí obdobnou službu v komerčním režimu za 29 korun," uvedla ve zprávě Hana Patočková, tisková mluvčí Finančního úřadu pro Pardubický kraj.

Řadě lidí tak nezbude jiná varianta, než vyjet za vyřízením povinností do Svitav. V okresních městech totiž systém pokladen zůstane zachovaný. To se však právě menším městům nelíbí.

„Až tato situace nastane a nařízení vejde v platnost, bude to velice nepříjemné. Lidé budou s každou hloupostí jezdit do Svitav. Řada z nich je přitom sociálně velice slabá, takže jim to způsobí i materiální potíže. Rušení pokladen vítám s nevolí," nechal se slyšet starosta Moravské Třebové Miloš Izák. Podle něj už je pozdě na to, aby se menší města pokusila ještě celou věc minimálně oddálit a jednat s ministerstvem financí. „Když takové opatření chystali, na nic se nás neptali. A myslím si, že zcela účelově, abychom nerebelovali. Považuji to za naprosto neměnný verdikt," míní Izák a je přesvědčený, že tak malá města jako Moravská Třebová či Litomyšl nemohou s opatřením hnout. „Nemáme na to právní sílu," uvědomuje si.

Finanční správa tvrdí, že pakliže by se rozhodla opačně a chtěla by zachovat pokladny i na menších územních pracovištích, byla by prý nucena investovat značné prostředky do bezpečnosti pokladen. „Což by s ohledem na tento záměr nebylo hospodárné," dodala Patočková. Finanční správa však zachová ale možnost platby daní bezhotovostním převodem z účtu, případně prostřednictvím poštovní poukázky typu „A". „Tyto jsou k dispozici na všech územních pracovištích," dodala mluvčí finančního úřadu. Finanční správa prý připravuje další alternativy pro platby v hotovosti, co se týče daní z příjmů a daně z nemovitých věcí. Zavede podobnou službu, jakou bývala dříve takzvaná daňová složenka.