Kolem pardubického traumacentra se vede další slovní přestřelka. Před nedávnem se rozhodl podat Pardubický kraj žalobu na ministerstvo zdravotnictví za to, že toto zařízení nebylo po loňském auditu zařazeno do sítě nejspecializovanějších center. Podle kraje tak Pardubická krajská nemocnice přišla o 160 milionů korun, které mohla získat z evropských fondů. Včera přímo na pardubické půdě uspořádalo ministerstvo tiskovou konferenci, kde byly výroky hejtmana Radko Martínka označeny za dezinformace až lži. Kraj vzápětí kontroval a svolal rovněž brífink. Na něm označil jednání ministerstva, které se neobtěžovalo kraj o své tiskovce vůbec informovat, za neslýchané.

Náměstkyně mírnila obavy veřejnosti

Ministerstvo zdravotnictví České republiky se rozhodlo reagovat na soudní žalobu kraje a prezentovat veřejnosti svůj postoj k reorganizaci sítě traumacenter. Nejkomplikovanější případy z oblasti Pardubického a Královéhradeckého kraje jsou totiž od nového roku oficiálně směřovány již do Fakultní nemocnice v Hradci Králové, případně do Olomouce, pokud jde o kratší dojezdovou trasu. V Pardubicích panují obavy o osud zdejšího traumacentra. Podle ministerstva ale koncentrace superspecializované péče do center znamená zvýšení jejich počtu a rovnoměrné pokrytí celého území republiky. Rozhodně však neznamená rušení stávajících pracovišť, ale pouze vyčlenění těch, která jsou schopna převzít nejsložitější případy a komplexně se o tyto pacienty postarat. „Velmi mě znepokojuje, že někteří lidé dokáží tento významný posun směrem ke špičkovému evropskému zdravotnictví zneužít, jako například v Pardubickém kraji,“ říká ministryně tohoto rezortu Daniela Filipiová. „I přesto, že pacienti zde budou mít v oblasti medicíny dostupné zcela nové možnosti, představitelé kraje je znepokojují prostřednictvím zcela prokazatelných nepravd a manipulací s fakty.“
Ministryně sice včera osobně do Pardubic nedorazila, ačkoli byla již na cestě, tiskovka se i tak konala v silném složení. Dostavili se na ni její náměstkyně Markéta Hellerová, zástupce zdravotní pojišťovny, šéf auditorské skupiny či ředitel královéhradecké nemocnice Leoš Heger.

Podle Markéty Hellerové je za vyčleněním superspecializovaných pracovišť, jež budou vybavena i potřebnou moderní technikou, snaha ekonomicky nakládat s penězi. Evropská unie přispěje na jejich vybavení dvěma miliardami, stát přidá dalších šest set milionů korun. To se ale netýká pardubické nemocnice, protože ta v auditu neuspěla a zdejší traumatologie bude tzv. pracovištěm druhého typu. Pro jeho chod se podle Hellerové nic nemění, pouze několik desítek nejvážnějších případů bude mířit přímo do míst, kde dostanou nejšpičkovější péči. Jak uvedla náměstkyně, kauza traumacentra se stala politikou kartou a žaloby se ministerstvo neobává. „Je to politický krok nepodložený argumenty,“ dodala Hellerová.

Kraj: Neuvěřitelný způsob jednání

Poté, co se o dopolední tiskové konferenci ministerstva a nařčeních, že hejtman Martínek lže, dozvěděla krajská samospráva, svolala také novináře na brífink. „Je to naprosto neslýchaný a neuvěřitelný způsob jednání,“ řekl Radko Martínek a naopak obvinil ministerstvo z toho, že ani po několika měsících stále kraji a městu neodpovědělo na jeho dotazy a nechce s nimi komunikovat. „Je to neuvěřitelné selhání ve veřejné funkci,“ řekl hejtman a pro změnu tvrzení ministerstva označil za lživá. Podpořili ho i vrcholní lékaři z Pardubické krajské nemocnice.
. . .