Vlhké stropy, to je velký problém krytého plaveckého bazénu v Litomyšli. Nejde ale o to, že by někde ve střeše byla díra, kterou by dovnitř zatékalo. Problém je mnohem složitější a oprava bude technicky náročná.

„Vypadá to, že v konstrukci kondenzuje voda. Je teplo v bazénu a když je zima shora, tak je tam nějaký meziprostor, kde se voda sráží a způsobuje problémy. Potřebujeme dovnitř dostat proudění vzduchu. Každopádně je to mnohem menší problém, než to vypadalo na začátku. Rozebrání střechy nehrozí,“ řekl starosta Litomyšle Daniel Brýdl. Město oslovilo dodavatelskou firmu PKS stavby ze Žďáru nad Sázavou, která krytý bazén stavěla v letech 2009 a 2010. Rekonstrukci, která se vejde zhruba do půl milionu korun, budou řešit společně. „Bazén jsme zhotovili v souladu se zadávací dokumentací. Záruka na dílo skončila v roce 2015 a město se na nás nyní obrátilo, abychom přezkoumali návrh opravy střechy. To jsme učinili a vedle toho jsme navrhli provést doplnění odvětrání střešní skladby tak, aby nedocházelo k další nadměrné kondenzaci vodních par ve střešní konstrukci,“ přiblížil postup opravy výrobní náměstek společnosti PKS stavby Milan Veselý.

O kauze jsme již psali:

MĚSTSKÝ BAZÉN LITOMYŠL se od počátku existence potýká s problémy.
Krytý bazén v Litomyšli se potýká s problémy od samého počátku

Krytý plavecký bazén v Litomyšli.Zdroj: Město LitomyšlFirma stavěla bazén v Litomyšli podle projektu architektonické kanceláře Antonína Nováka z Brna. Ta si stojí za svým, že žádnou chybu v dokumentaci neudělala, takže reklamace není možná. Současné zkoumání střešní konstrukce však ukázalo, že design bazénu není šťastný a není úplně v pořádku. Odvětrání bazénu totiž není podle vedení stavební firmy dostatečné a špatně odvětrává skladbu střechy. Rosný bod je jinde, než má podle běžných stavebních zvyklostí být. Místo toho, aby byl uvnitř haly bazénu, tak se umístil do střechy. Tím podle odborníků konstrukce částečně zdegradovala. Běžná životnost stavby tohoto typu bez oprav je většinou třicet let. Firma proto s městem řeší nejlepší možnost opravy, aby se problém neopakoval za pár let znovu. „Rekonstrukci chceme stihnout během léta, aby se mohl bazén v září otevřít veřejnosti,“ dodal Brýdl.

Projekt opravy je už na stole. Do konstrukce střechy firma doplní větrání, které v původním návrhu chybělo, aby poškození střechy už dál nepokračovalo.

SVITAVY už roky usilují o nový krytý plavecký bazén. Vizualizace už město má, na stavbu ale stále čeká. Zdroj: město Svitavy
VIZUALIZACE: Bazén do třetice. Svitavy opět hledají firmu pro stavbu bazénu

Problémy s mokrými mapami na stropech ale neřeší Litomyšl pouze v plaveckém bazénu. „Máme problémy ve více střechách. Zřejmě je to tím, jak byly dva deštivé roky. Tepelné mosty, meziprostory a kondenzace. Víme o potížích se zelenými střechami na bytových domech A1 a A2 u nemocnice a něco se objevilo také ve Smetanově domě,“ řekl starosta.

Krytý plavecký bazén v Litomyšli vyhrál celostátní soutěž Stavba roku 2011. Náklady na výstavbu moderního bazénu dosáhly 116 milionů korun. V současné době město bazén neotevřelo, i když to vládní opatření už povolují. Důvodem jsou peníze. Litomyšl totiž ročně doplácí čtyři miliony korun na úvěr, ze kterého byl bazén postavený. Dalších pět milionů korun stojí ročně provozní ztráta.