Miloš Dempír

Miloš Dempír,
kastelán hradu Svojanov
Původně to byla tak trochu klukovina, ale nakonec to přerostlo v kauzu, kterou asi nikdo předem nečekal. Žádné konkrétní osobě ublíženo nebylo, a tak bych zřejmě po potrestání nevolal.

MARIE VENCLOVÁ pochází z Prahy, ale v Litomyšli objevila nové možnosti pro návštěvníky.

Marie Venclová,
Portmoneum  v Litomyšli
Za klukovinu se, myslím, dá považovat, když člověk nechce přiznat, že si zranění způsobil vlastní neopatrností. Nařknout ovšem (jakoukoliv) menšinu z brutálního útoku už považuji za nebezpečný projev diskriminace. Nejsem zastáncem represivních opatření, nicméně myslím, že nějaké alternativní forma – třeba v podobě několika hodin dobrovolné sociální práce – by v tomto případě nemusela být na škodu. Hlavní zde podle mého je, aby si nešťastník uvědomil váhu svých slov a důsledky nepravdivého obvinění.

Petr Šabaka

Petr Šabaka,
vojenský kaplan z Moravské Třebové
Díky tomu, že se s touto věkovou skupinou setkávám, myslím si, že to byla klukovina, která mu přerostla přes hlavu. Bohužel už mu je patnáct let a za své jednání je před zákonem odpovědný. Musí tedy nést spolu se svými kamarády důsledky své lži. Mladým občas říkám, že z každé situace se může člověk něco naučit, byť to byl průšvih. Viděno z jiného úhlu pohledu nám vášnivá reakce některých občanů připomíná, jak zbrkle jednáme, jak se snadno necháme strhnout k příliš rychlým a jednoduchým soudům.

Blanka Čuhelová

Blanka Čuhelová,
ředitelka Městského muzea a galerie ve Svitavách
Myslím si,  že je to spíše problém rodičů. Jejich výchovy, vztahů v rodině, důvěry. Jak je možné, že má dítě strach jít domů, když má problém? Kam jinam by měl jít? Kde jinde by měl hledat oporu? Možná si právě teď rodiče toho chlapce tyto otázky kladou  (alespoň v to doufám). Dnešní doba je, bohužel, příliš hektická a rodiče málokdy tráví pravidelně aktivně svůj volný čas se svými dětmi a často neví, jaké  jejich děti jsou, co je trápí. Přitom neví, o co přicházejí. Že se právě v dětství formuje vztah rodičů  a dětí na celý život.

Petr Horák

Petr Horák,
reportér ze Svitav
Je to normální klukovina, jen v našem světě se všechno zpolitizuje a navíc, rasisté se rádi chytí každé záminky. Chlapec neřekl, že ho zbili Romové, ale jen, že jeden z těch tří byl Rom. Kdyby bylo politicky korektní provést nějaký plošný sociologický průzkum, možná by se zjistilo, že VĚTŠINA většinové populace má alespoň jednu nepříjemnou zkušenost s Romy a také, že VŠICHNI Romové mají alespoň jednu nepříjemnou zkušenost s projevy rasismu. Ten kluk snad nechtěl někomu ublížit, má spíš hodně přísnou matku. Buďme rádi, že přežil, když padal z osmého patra. Potrestán je už tím, že si natloukl a současnou ostudou v novinách.