To jsou největší povolební změny na radnicích větších měst na Svitavsku.

Co se týče největšího města, samotných Svitav, tak ty skoro ani nestojí za řeč. Poté, co tam dosavadní koalice v čele s populárním starostou upevnila svou pozici, vládne ještě větší pohoda, nebo chcete-li, nuda, než v minulém volebním období.

Naopak nejzajímavější situace vznikla ve dvou malých, 15 kilometrů vzdálených vesnicích na Moravskotřebovsku. Stav je tu po volbách bezprecedentní pro celý Pardubický kraj.

První je Víska u Jevíčka, kterou od voleb vede pověřený správce ministerstva vnitra. Nepodařilo se tu totiž sestavit žádnou kandidátku a komunální volby se tu tak vůbec neuskutečnily.

Druhou je pak Borušov u Moravské Třebové s taktéž sotva 180 obyvateli, kde kandidátů bylo naopak příliš a na protest proti výsledkům voleb tři nově zvolení zastupitelé ze sedmi rezignovali. Obec tak až do nových voleb vede dosavadní starosta, který přitom už nekandidoval.

Náhradní volby se ve Vísce uskuteční 26. ledna a tentokrát do nich jdou hned dvě kandidátky, v Borušově pak nejspíš na jaře.

Někde se příkopy mezi vítězi a poraženými po volbách jen prohloubily.

Příkladem z větších měst je Moravská Třebová, kde si opozice a koalice po osmi letech jen prohodily role a vládnoucí většina má v zastupitelstvu opět těsnou většinu jednoho hlasu.

„Předešlé čtyři roky pro mě nebyly příjemné. Přál bych si, abychom pracovali jako jeden tým 21 lidí, žádná opozice, ale tým, kterému jde o město,“ prohlásil nový starosta Tomáš Kolkop z vítězného sdružení Srdcem Třebováci.
Příznačné pro dva nesmiřitelné tábory je, že lídr doposud vládnoucí ČSSD Miroslav Muselík se při ustavujícím zastupitelstvu vyjádřil vlastně podobně: „Mnohdy to mezi námi nebylo dobré. Budeme konstruktivní opozice. U dobrých věcí budeme přispívat k tomu, aby prošly.“

Z vesnic je podobným příkladem hned sousední Borušov. Tam se dva proti sobě jdoucí bloky před volbami tak rozhádaly, že ze zvoleného sedmičlenného zastupitelstva hned tři noví členové odstoupili a volby se tak budou muset na jaře opakovat znovu.

„Je velmi smutné, že v takové malé obci se musí dít to, co se zde před volbami dělo,“ řekla lídryně Sdružení nezávislých kandidátů (SNK) Monika Tlustošová.

„Nelíbilo se mi, že se do zastupitelstva dostali lidé, kteří měli méně hlasů než ti, co kandidovali sami za sebe,“ vysvětloval jeden ze tří rezignujících zastupitelů Miroslav Stařík.

Ti totiž kandidovali stejně jako dřív každý sám za sebe, jako samostatní kandidáti. Jenže proti nim se se na poslední chvíli objevila právě kandidátka SNK. Ty mají při sčítání hlasů v našem volebním systému výhodu, a druhý blok už s tím nestihl nic dělat.

Například první na kandidátce SNK získal jen 55 hlasů, což byl výsledek posledního z kandidátů kandidujících samostatně, který se do zastupitelstva vůbec nedostal.

Rozpadlé zastupitelstvo má nyní omezené pravomoci a obec až do nových voleb vede dosavadní starosta, který přitom už ani nekandidoval.