Kamarádi, muzika, tanec, veselí do pozdních nočních hodin. Zábava je v plném proudu, ovšem jen do chvíle, než řady návštěvníků některého z podniků rozšíří tři desítky policistů a začne mezi mládeží tolik nepopulární „šťára“ na alkohol. Najednou někteří z mladistvých jen s velkou neochotou vytahují občanky, zpytují svědomí a po chvíli zjišťují, že přístroj dräger, do kterého dýchají, jen tak „oblafnout“ nejde. A pokud displej neukáže nulu, na světě je problém.

Lanškroun se ctí

V pátek krátce po dvaadvacáté hodině bylo pořádně rušno na služebně územního odboru v Ústí nad Orlicí. Do poslední chvíle utajovaná akce si měla letos už po několikáté posvítit na nezletilé konzumenty alkoholu a také na ty, kteří jim lihoviny neoprávněně podávají. Třicet policistů ze všech osmi orlickoústeckých obvodů, mezi nimiž nechyběli ani velitel Územního odboru vnější služby Miloš Štěpán a zástupkyně preventivně informační skupiny Iveta Lehká, tentokrát zamířilo do vytipovaných podniků v Lanškrouně a Králíkách.

Ve tři čtvrtě na jedenáct přivítal nečekanou návštěvu music club Apollo, kam to měli lanškrounští policisté ze služebny „co by kamenem dohodil“. V sále byli strážci zákona ovšem spíše v přesile, trojlístek punkových skupin přilákal jen asi třicet posluchačů. Pořadatelé navíc už předem na svých internetových stránkách avizovali kontrolu občanských průkazů při prodeji alkoholu a cigaret, takže nezletilých hříšníků, co si „dopřáli“, bylo jako šafránu. Šestnáctiletému mladíkovi naměřil dräger 0,19 promile, čisté svědomí neměly ještě další dvě návštěvnice. Druhým lanškrounským podnikem v pořadí bylo Sport centrum v areálu Pivovarského náměstí. Zde bylo sice o něco více osob než v Apollu, zato však méně těch mladších a žádný z nich podnapilý. První polovina akce měla až nečekaně rychlý a bezproblémový průběh: z dvaceti kontrol byly pozitivní pouze tři a žádná nepřekročila tři desetiny promile. Ne tak v Králíkách.

„Káóčka“, jak policisté trefně nazývají kontroly osob, totiž padla na hodně úrodnou půdu ve třetím vytipovaném objektu, a sice music clubu Rabbit. Už příjezd početné policejní kolony deset minut před půlnocí vyvolal mezi stovkou návštěvníků diskotéky pořádný rozruch, několik jich ještě uteklo před kontrolou do polí, další už ovšem tolik štěstí neměli. „Říkám vám, měla jsem jen džus a minerálku!“ přela se s policisty dívka, které ještě nebylo osmnáct let a viditelně nervózní nadýchala skoro půl promile. Opodál stojící mladík pro změnu vykřikoval cosi o výjimce podle vyhlášky, své tvrzení následně „podpořil“ výsledkem 0,87 promile. Sítem kontrol neprošlo ještě dalších osm mladistvých, rekordman večera nadýchal bezmála jedno promile. „A kdybychom přijeli o hodinu později, možná by byli ještě víc ´přikrmení´,“ okomentoval výsledek králického zátahu jeden z ústeckých policistů. Že alkohol není mezi mládeží v Králíkách vzácným hostem, připustil i vedoucí tamního odboru sociálních věcí Bohumír Strnad: „Letos jde o druhou akci, za tři roky myslím čtvrtou. Přistižené a jejich rodiče pozveme k výchovnému pohovoru. U některých mám pocit, že už u nás jednou byli.“

Sečteno, podtrženo

Při páteční akci, zaměřené na mladistvé a nezletilé konzumenty alkoholu, bylo dohromady zkontrolováno přes padesát návštěvníků tří podniků v Lanškrouně a Králíkách. Pozitivní výsledek dechové zkoušky mělo třináct z nich, většina hříšníků byla po výslechu odvezena policisty domů. „Jednu z mladistvých dívek, které jsme zjistili 0,39 promile, si převzala přímo na místě maminka,“ upřesnil vedoucí králického obvodního oddělení Roman Němec, jenž se kontrol v Rabbitu také účastnil. Jeho nadřízený Miloš Štěpán, jenž měl průběh víc než tříhodinové akce na starost, pak upozornil, že policisté z nastaveného trendu v budoucnu nesleví. „Rozhodně budeme pokračovat. Účelem je v prvé řadě prevence, mladí musí vědět, co se může stát, když si někde ´dají´. Protiprávního jednání se dopouští ten, kdo jim alkohol podal. Provozovatelům hrozí v případě prokázání viny značný finanční postih.“

Jan Pokorný