Roky usilovalo vedení umělecké školy v Litomyšli o rozšíření budovy a nové učebny. Se svým projektem uspěli a z Evropské unie získali dotaci šest milionů korun. Na podzim vyberou dodavatele půdní vestavby a příští rok začnou samotné práce.

Nahrávací studio

Základní umělecká škola Bedřicha Smetany v Litomyšli získá nové prostory. Ze zatím nevyužité půdy historické budovy školy vzniknou tři učebny a koncertní sál. Mladí hudebníci budou mít k dispozici rovněž nahrávací studio. „Dlouhodobě bojujeme s nedostatkem místa a týká se to především hudebního oboru, který má nejvíce žáků a je nejvíce žádaný a zřejmě to tak bude i v budoucnu. Stavbou získáme sál s kapacitou asi osmdesát míst, protože ten stávající pro padesát lidí už nám přestává stačit. Navíc zastupuje i funkci učebny dětských sborů. Dále získáme tři nové učebny a novinkou bude, že v učebně, která přiléhá na sál, chceme vybudovat nahrávací studio. Popřípadě tam přesuneme výuku elektronických nástrojů. A do zbývajících dvou učeben přestěhujeme výuku hudebních nástrojů z hlavní budovy, půjde zejména o kytaru, flétnu a housle," přiblížila  přístavbu Markéta Hegrová, ředitelka Základní umělecké školy Bedřicha Smetany v Litomyšli.

Novinkou školy bude navíc i multimediální učebna s interaktivní tabulí, vybavená počítači a výukovými programy. „Uvolní se nám také prostory pro zkoušky našich orchestrů, máme dva, a to dechový a dětský pěvecký sbor. Chceme jim dát více prostoru, plánujeme totiž vlastní projekty různého zaměření, počítáme se zapojením všech oborů," dodala ředitelka Markéta Hegrová.

Vzniknou tedy tři nové učebny s kapacitou šest až deset míst nebo venkovní terasa. „Škola chce umělecké předměty přiblížit požadavkům současného žáka a na základě toho připravila novou koncepci modernizace forem výuky elektronických nástrojů, hudební nauky a dětského pěveckého sboru," uvedl místostarosta Radomil Kašpar.
Na podzim se uskuteční výběrové řízení. S vlastní stavbou počítají v Litomyšli na rok  2013. „Výhoda je, že budova je přístupná ze dvora a stavba tak bude nad našimi hlavami," podotkl Radomil Kašpar.

Křídlo nebude!

Náklady na půdní vestavbu umělecké školy dosahují deseti milionů korun. Šest milionů posílá do Litomyšle Brusel, čtyři miliony uvolní z rozpočtu město. „Původně byl projekt na třináct milionů korun, ale museli jsme ho zmenšit. Těšili jsme se na pořádné koncertní křídlo za dva miliony korun, ale to se nám nesplnilo. Projekt tak nyní zahrnuje stavební úpravy, ale je tam i vybavení multimediální učebny a nahrávacího studia," uvedl Radomil Kašpar.

Uměleckou školu v Litomyšli v současnosti navštěvuje asi 620 žáků z města i okolních obcí a také z Poličky nebo Vysokého Mýta. V budoucnosti by se počet žáků mohl zvýšit  asi na  650.