VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kančí guláš chutná, ale může i poškodit zdraví!

Východní Čechy- Trichinelóza je onemocnění způsobené hlísticí Trichinella spiralis, česky svalovcem stočeným.

8.5.2008
SDÍLEJ:

Foto:

Trichinelóza

K infekci dochází pozřením masa s infekčními larvami. Ty aktivně pronikají do lymfatického systému a krví se přenášejí do různých orgánů a pronikají až do svalových vláken, kde se larvy zapouzdří. Napadená tkáň odumírá, a pokud jsou larvami napadeny životně důležité orgány, může onemocnění končit i smrtí.

Diagnóza je možná pouze mikroskopickým vyšetřením vzorků svaloviny, což je zároveň jedna z nejdůležitějších součástí prevence před infekcí člověka. Důležité je také dokonalé tepelné zpracování zvěřiny. Léčba zvěře se neprovádí.

„Zvěřina, kterou si myslivec ponechá pro svoji potřebu, tomuto povinnému vyšetření nepodléhá. Přesto pevně věřím, že z 1527 kusů černé zvěře, které byly uloveny v našem okrese za rok 2007, byla naprostá většina vyšetřena. Tuto službu nám provádí státní veterinární zpráva a je hrazena státem. Není proto důvod kazit si požitek při konzumaci guláše z divočáka a lámat si hlavu nad tím, zda byl připraven ze zdravého či nemocného kusu zvěřiny,“ říká Jiří Ročňák z chrudimského městského odboru životního prostředí.

Tularémie

Další závažným onemocněním zvěře nebezpečným pro lidi je tularémie. Onemocněním trpí zejména hlodavci, ale také zajíci, králíci, domácí savci a je přenosné i na člověka. Ten se nejsnáze nakazí přímým kontaktem se zvířetem – například při stahování zajíce. Prevence u volně žijící zvěře není možná, léčba se neprovádí. Podle neoficiálních informací měli vloni onemocnět touto nákazou na Chrudimsku tři lidé.

Vzteklina

Vzteklina je virové onemocnění centrálního nervového systému zvířat a lidí. Projevuje se změnami chování, zvýšenou dráždivostí, agresivitou a téměř vždy končí smrtelně. Nemoc postihuje prakticky všechna teplokrevná zvířata, především savce. Nejvnímavějším zvířetem k tomuto viru je liška obecná, která je zároveň hlavním šiřitelem vztekliny. Známy jsou případy onemocnění jezevce, kuny i srnčí zvěře. Málokdo však ví, že mezi šiřitele této choroby patří i netopýři.

U domácích zvířat toto onemocnění vymizelo, neboť chovatelé mají ze zákona povinnost zajistit, aby byli psi a některá další zvířata držená v zajetí, zejména liška, jezevec, kuna apod. vždy jednou za rok očkováni proti vzteklině. Tato povinnost se však nevztahuje na kočky.

U volně žijících zvířat je prevence složitější. Vzhledem k nárůstu počtu pozitivních nálezů v osmdesátých letech, kdy bylo registrováno více jak 2000 případů ročně v celé republice, vložil se do boje s touto nemocí i stát. Od roku 1989 se provádí orální vakcinace lišek. Princip spočívá v podání očkovací látky ukryté v plastikové ampulce uvnitř vhodné návnady- většinou z rybího tuku. Při konzumaci návnady a prokousnutí plastikového obalu se tak vakcína dostane do těla zvířete. Vakcinace se z počátku prováděla na celém území státu a návnady roznášeli myslivci. Později se aplikovala jen lokálně a to v územích s výskytem choroby.

V dnešní době se používá ke kladení návnad letadel a shazují se pouze na příhraniční území, aby se k nám vzteklina nevrátila ze zahraničí - především z Polska.

Jednu z nejzákeřnějších a také nejnebezpečnějších nemocí - vzteklinu - se tak podařilo díky prevenci odstranit z celého území státu. Od června roku 2004 je ČR přiznán status nákazy prostého státu.

Myxomatóza, střečkovitost, kokcidióza

Další virové onemocnění se kterým už se můžeme na okrese setkat je myxomatóza. Je známá především z chovu domácích králíků. Z parazitárních onemocnění se vyskytuje kokcidióza, střečkovitost a velice vzácně trichinelóza.

Kokcidióza je onemocnění pernaté i srstnaté zvěře, především u mláďat v intenzivních chovech. Kokcidie cizopasí ve střevě, kde prodělávají komplikovaný vývoj. Poté jsou vylučovány trusem, a ten je zdrojem další nákazy. Napadení ptáci jsou ospalí, nežerou, sedí poblíž tepelných zdrojů, mají načepýřené peří a žlutavý průjem. Diagnózu lze stanovit podle klinických příznaků, ale především parazitologickým vyšetřením trusu.

Základem preventivních opatření je pravidelné parazitologické vyšetření trusu, dodržování hygienických zásad, předkládání kvalitních krmiv a dostatek čerstvé vody. Ve volné přírodě není prevence možná a ani léčba se neprovádí.

Střečkovitost se vyskytuje u všech druhů spárkaté zvěře. Je to onemocnění kůže a podkoží nebo nosních dutin a nosohltanu. Šíří se tak, že dospělí střečci nakladou vajíčka v okolí nosního otvoru. Odtud se dostanou do nosní dutiny, kde se dál vyvíjejí. Vývoj trvá celý rok. Dospělé larvy nutí hostitele k jejich vyfrkávání z nosu. V půdě dokončují svůj vývoj a mění se v dospělého střečka. Diagnóza onemocnění je poměrně snadná. Přestože se provádí léčba antiparazitiky i za vydatné pomoci státu, nedaří se šíření střečků zastavit.

Bakteriální onemocnění: brucelóza, tularémie a botulismus

Brucelóza se přenáší přímým stykem a při manipulaci s plody nebo plodovými obaly při porodu. U samčí zvěře se onemocnění projevuje zduřením varlat a hubnutím. U samic se projevuje výtoky z pochvy, zmetáním a ztrátou hmotnosti.

Tularémie. Onemocněním trpí zejména hlodavci, ale také zajíci, králíci, domácí savci a je přenosné i na člověka. Ten se nejsnáze nakazí přímým kontaktem se zvířetem - např. při stahování zajíce.

U obou nemocí je diagnóza možná pouze laboratorním vyšetřením krve živé nebo ulovené zvěře, nebo pitvou uhynulé zvěře. Prevence u volně žijící zvěře není možná, léčba se neprovádí.

Botulismus. Nejčastěji se vyskytuje u vodního ptactva. Postihuje všechny druhy kachen, husy, lysky a bahňáky. Po nákaze toxinem se příznaky objevují za několik hodin nebo dnů. Úhyn je masový, uhynulí ptáci jsou zdrojem dalšího šíření infekce. U volně žijící zvěře je prevence téměř nemožná. Léčba se neprovádí.

Autor: Romana Netolická

8.5.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

Výroba - Výroba Seřizovači 145 Kč

Seřizovači a obsluha ostatních obráběcích strojů (kromě dřevoobráběcích) Seřizovač. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Nepřetržitý provoz, úvazek: . Mzda min. 145 kč, mzda max. 180 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Vaším úkolem bude:, -nasazení, seřízení forem a nastavení , technologických parametrů při rozjezdu forem, -průběžná údržba forem, při ukončení výroby demontáž , forem, -průběžná údržba lisu dle plánů preventivní údržby, -seřízení a nastavení montážních technologických , pracovišť, -zajištění rozjezdu výroby a schvalování prvních , kusů ve výrobě, -zajištění dokumentace a záznamů na technologickém , pracovišti atd, , Požadujeme:, -SOU/SŠ technického směru, -praxe v oboru výhodou, -znalost technologie vstřikování plastů, -samostatnost, iniciativa, -komunikativnost, schopnost práce v týmu, -obsluha PC, , Nabízíme:, -NÁSTUPNÍ BONUS až 30 000,- Kč, -stabilní zázemí české společnosti v oboru , automotive, -práce v novém prostředí na nejmodernějších , technologiích, -práce v nepřetržitém provozu, -interní a externí školení, možnost kariérního růstu, -5 týdnů dovolené, - zaměstnanecké benefity (dot.stravování, cafeterie, odměny při živ.a pracovních výročích). Pracoviště: Atek s.r.o., Svitavská, č.p. 1599, 571 01 Moravská Třebová 1. Informace: Jitka Kocianová, +420 702 186 405.

Doprava a logistika - Doprava a logistika Logistik 18 000 Kč

Specialisté v oblasti logistiky Specialista v oblasti logistiky. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 18000 kč, mzda max. 25000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Vaším úkolem bude:, - evidence, kontrola a zpracování objednávek a odvolávek přidělených projektů, - spolupráce na zpracování výrobního plánu přidělených projektů, - spolupráce na reklamačních řízeních zákazníků a dodavatelů, - příprava podkladů pro expedici atd., , Požadujeme:, -SŠ vzdělání, - aktivní znalost AJ nebo NJ, - znalost práce na PC (MS OFFICE), - ŘP sk. "B", - organizační schopnosti, komunikativnost, - zodpovědnost, samostatnost, - praxe v oboru vítána, , Nabízíme:, -zázemí stabilní české firmy z oboru automotive, -možnost kariérního růstu, -interní a externí školení, -pružná pracovní doba, -25 dnů dovolené, -zaměstnanecké benefity (dotované stravování, cafetérie, odměny při životních i pracovních výročích, firemní akce atd.). Pracoviště: Atek s.r.o., Svitavská, č.p. 1599, 571 01 Moravská Třebová 1. Informace: Martina Látalová, +420 702 151 131.

Řemeslné práce - Řemeslné práce Čalouník 20 000 Kč

Čalouníci dopravních prostředků Autočalouník. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Nabízíme náročnou, ale velice zajímavou práci na opravách a rekonstrukcích interiérů historických sportovních vozů značky Porsche, Lamborghini, Maserati, Jaguár … , , Praxe v oboru nutná, klademe důraz na pečlivost a cit pro detail, tvůrčí myšlení, představivost, samostatnost, flexibilita, zodpovědnost a pozitivní přístup k práci. , , Dynamický mzdový systém - aktivní hodnocení zaměstnance na měsíční bázi dle dosahovaných výkonů a úspěchů. Jediné místo, kde jste hodnoceni průběžně, a kde máte zajištěnu nejvyšší mzdu v regionu a možnost profesního růstu! Úprava mezd dvakrát ročně. Příspěvek na stravování a proplácení přesčasových hodin je samozřejmostí., , Zaměstnanecké výhody: příspěvek na stravování, dynamický mzdový systém , PP na dobu určitou.. Pracoviště: Moravian motors s.r.o., Svitavská, č.p. 1601, 571 01 Moravská Třebová 1. Informace: Personální oddělení, .

Výroba - Výroba Mechanici a opraváři osobních automobilů 22 000 Kč

Mechanici a opraváři průmyslových strojů a zařízení Seřizovač gumárenských a plastikářských strojů. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 22000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Práce ve dvousměnném provoze Po-Pá,12-ti hodinové směny, denní a noční směny., Nástup možný ihned. , V případě zájmu pošlete svůj životopis na e-mail: personalni@williplast.cz. , Nebo volejte na tel.:733 318 998, 733 130 059. , Pohovor je nutné domluvit předem.. Pracoviště: Willi plast s.r.o., T. G. Masaryka, č.p. 1210, 570 01 Litomyšl. Informace: Ludmila Štarmanová, +420 605 888 159.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto: Energetici

V Pardubickém kraji řeší energetici pouze jednu poruchu

V Městečku Trnávka hasiči likviduji následky silného větru, který utrhl střechu na mlýnu.
3

V Městečku Trnávka utrhl silný vítr střechu na mlýnu

Dlouho vypadalo všechno dobře. Ale ta poslední čtvrtina...

Svitavy /KOOPERATIVA NBL/ – Vyhrát venku? Pro svitavské basketbalisty to je něco, co drahnou dobu nepoznali. Zdálo se, že v Opavě svoji černou sérii na cizích palubovkách prolomí, jenže závěrečná desetiminutovka se jim nepovedla a soupeř výsledek obrátil.

Baráž odvrátit nemohli, ale tři cenná vítězství v bouřlivé kulise udělala radost

 Svitavy – Do sportovní haly Na Střelnici se k poslednímu pátému kolu volejbalové extraligy kadetů sjela družstva Ústí nad Labem, Opavy, České Třebové, SK Dansport Praha a domácích Svitav.

Lupič chycený při činu a ocenění hrdiny: prohlédněte si videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku v pátek 16. března 2018.

Přímou volbou nadšení nejsou

Svitavsko – Téměř půl na půl. Takový je výsledek ankety, ve které se Deník zeptal současných starostů měst v kraji, zda si přejí nebo nepřejí být občany voleni přímo. Osmačtyřicet procent je proti, čtyřiačtyřicet pro. Zbytek si není jistý.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT