VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kančí guláš chutná, ale může i poškodit zdraví!

Východní Čechy- Trichinelóza je onemocnění způsobené hlísticí Trichinella spiralis, česky svalovcem stočeným.

8.5.2008
SDÍLEJ:

Trichinelóza

K infekci dochází pozřením masa s infekčními larvami. Ty aktivně pronikají do lymfatického systému a krví se přenášejí do různých orgánů a pronikají až do svalových vláken, kde se larvy zapouzdří. Napadená tkáň odumírá, a pokud jsou larvami napadeny životně důležité orgány, může onemocnění končit i smrtí.

Diagnóza je možná pouze mikroskopickým vyšetřením vzorků svaloviny, což je zároveň jedna z nejdůležitějších součástí prevence před infekcí člověka. Důležité je také dokonalé tepelné zpracování zvěřiny. Léčba zvěře se neprovádí.

„Zvěřina, kterou si myslivec ponechá pro svoji potřebu, tomuto povinnému vyšetření nepodléhá. Přesto pevně věřím, že z 1527 kusů černé zvěře, které byly uloveny v našem okrese za rok 2007, byla naprostá většina vyšetřena. Tuto službu nám provádí státní veterinární zpráva a je hrazena státem. Není proto důvod kazit si požitek při konzumaci guláše z divočáka a lámat si hlavu nad tím, zda byl připraven ze zdravého či nemocného kusu zvěřiny,“ říká Jiří Ročňák z chrudimského městského odboru životního prostředí.

Tularémie

Další závažným onemocněním zvěře nebezpečným pro lidi je tularémie. Onemocněním trpí zejména hlodavci, ale také zajíci, králíci, domácí savci a je přenosné i na člověka. Ten se nejsnáze nakazí přímým kontaktem se zvířetem – například při stahování zajíce. Prevence u volně žijící zvěře není možná, léčba se neprovádí. Podle neoficiálních informací měli vloni onemocnět touto nákazou na Chrudimsku tři lidé.

Vzteklina

Vzteklina je virové onemocnění centrálního nervového systému zvířat a lidí. Projevuje se změnami chování, zvýšenou dráždivostí, agresivitou a téměř vždy končí smrtelně. Nemoc postihuje prakticky všechna teplokrevná zvířata, především savce. Nejvnímavějším zvířetem k tomuto viru je liška obecná, která je zároveň hlavním šiřitelem vztekliny. Známy jsou případy onemocnění jezevce, kuny i srnčí zvěře. Málokdo však ví, že mezi šiřitele této choroby patří i netopýři.

U domácích zvířat toto onemocnění vymizelo, neboť chovatelé mají ze zákona povinnost zajistit, aby byli psi a některá další zvířata držená v zajetí, zejména liška, jezevec, kuna apod. vždy jednou za rok očkováni proti vzteklině. Tato povinnost se však nevztahuje na kočky.

U volně žijících zvířat je prevence složitější. Vzhledem k nárůstu počtu pozitivních nálezů v osmdesátých letech, kdy bylo registrováno více jak 2000 případů ročně v celé republice, vložil se do boje s touto nemocí i stát. Od roku 1989 se provádí orální vakcinace lišek. Princip spočívá v podání očkovací látky ukryté v plastikové ampulce uvnitř vhodné návnady- většinou z rybího tuku. Při konzumaci návnady a prokousnutí plastikového obalu se tak vakcína dostane do těla zvířete. Vakcinace se z počátku prováděla na celém území státu a návnady roznášeli myslivci. Později se aplikovala jen lokálně a to v územích s výskytem choroby.

V dnešní době se používá ke kladení návnad letadel a shazují se pouze na příhraniční území, aby se k nám vzteklina nevrátila ze zahraničí - především z Polska.

Jednu z nejzákeřnějších a také nejnebezpečnějších nemocí - vzteklinu - se tak podařilo díky prevenci odstranit z celého území státu. Od června roku 2004 je ČR přiznán status nákazy prostého státu.

Myxomatóza, střečkovitost, kokcidióza

Další virové onemocnění se kterým už se můžeme na okrese setkat je myxomatóza. Je známá především z chovu domácích králíků. Z parazitárních onemocnění se vyskytuje kokcidióza, střečkovitost a velice vzácně trichinelóza.

Kokcidióza je onemocnění pernaté i srstnaté zvěře, především u mláďat v intenzivních chovech. Kokcidie cizopasí ve střevě, kde prodělávají komplikovaný vývoj. Poté jsou vylučovány trusem, a ten je zdrojem další nákazy. Napadení ptáci jsou ospalí, nežerou, sedí poblíž tepelných zdrojů, mají načepýřené peří a žlutavý průjem. Diagnózu lze stanovit podle klinických příznaků, ale především parazitologickým vyšetřením trusu.

Základem preventivních opatření je pravidelné parazitologické vyšetření trusu, dodržování hygienických zásad, předkládání kvalitních krmiv a dostatek čerstvé vody. Ve volné přírodě není prevence možná a ani léčba se neprovádí.

Střečkovitost se vyskytuje u všech druhů spárkaté zvěře. Je to onemocnění kůže a podkoží nebo nosních dutin a nosohltanu. Šíří se tak, že dospělí střečci nakladou vajíčka v okolí nosního otvoru. Odtud se dostanou do nosní dutiny, kde se dál vyvíjejí. Vývoj trvá celý rok. Dospělé larvy nutí hostitele k jejich vyfrkávání z nosu. V půdě dokončují svůj vývoj a mění se v dospělého střečka. Diagnóza onemocnění je poměrně snadná. Přestože se provádí léčba antiparazitiky i za vydatné pomoci státu, nedaří se šíření střečků zastavit.

Bakteriální onemocnění: brucelóza, tularémie a botulismus

Brucelóza se přenáší přímým stykem a při manipulaci s plody nebo plodovými obaly při porodu. U samčí zvěře se onemocnění projevuje zduřením varlat a hubnutím. U samic se projevuje výtoky z pochvy, zmetáním a ztrátou hmotnosti.

Tularémie. Onemocněním trpí zejména hlodavci, ale také zajíci, králíci, domácí savci a je přenosné i na člověka. Ten se nejsnáze nakazí přímým kontaktem se zvířetem - např. při stahování zajíce.

U obou nemocí je diagnóza možná pouze laboratorním vyšetřením krve živé nebo ulovené zvěře, nebo pitvou uhynulé zvěře. Prevence u volně žijící zvěře není možná, léčba se neprovádí.

Botulismus. Nejčastěji se vyskytuje u vodního ptactva. Postihuje všechny druhy kachen, husy, lysky a bahňáky. Po nákaze toxinem se příznaky objevují za několik hodin nebo dnů. Úhyn je masový, uhynulí ptáci jsou zdrojem dalšího šíření infekce. U volně žijící zvěře je prevence téměř nemožná. Léčba se neprovádí.

Autor: Romana Netolická

8.5.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Administrativa - Administrativa Administrativní pracovník 11 800 Kč

Všeobecní administrativní pracovníci Administrativní pracovník/pracovnice v zákaznickém centru. Požadované vzdělání: úso (vyučení s maturitou). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 11800 kč, mzda max. 18000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: NÁPLŇ PRÁCE: komunikace se zákazníky, POŽADAVKY: plynulá komunikace ve slovenském jazyce, znalost práce na PC, samostatnost, flexibilita, komunikativnost, pozitivní přístup, NABÍZÍME: PP na dobu určitou, hlavní pracovní poměr, progresivní systém školení, moderní a příjemné prostřední v blízkosti aut. nádraží, příjemný kolektiv a zázemí, obědy dotované firmou, tři dny dovolené navíc, sick days , KONTAKT: telefonicky, e-mailem. Pracoviště: Prospánek se - svitavy, Dimitrovova, č.p. 603, 568 02 Svitavy 2. Informace: Simona Janouchová, +420 731 532 063.

Bankovnictví a finanční služby - Bankovnictví a finanční služby Bankovní makléř 15 000 Kč

Bankovní makléři Bankovní specialista. Požadované vzdělání: úsv. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 15000 kč, mzda max. 25000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: NÁPLŇ PRÁCE: Koordinace a řízení jednání mezi veškerými účastníky, odborný profesní poradce v bankovnictví, komunikace s klientem a s úřady, POŽADAVKY: Komunikativnost, samostatnost, důslednost, proaktivitu, zodpovědnost, iniciativu, ochotu učit se novým věcem, odolnost vůči stresu, ukončené min. maturitní vzdělání , KONTAKT: na e-mailovou adresu prace@jamesgrant.cz posílejte svůj životopis s motivačním dopisem., , Pokud Vás nebudeme kontaktovat do 3 týdnů od zaslání životopisu, berte to prosím tak, že byla dána přednost jiným kandidátům, kteří lépe vyhovují požadavkům na zadanou pozici. Velice děkujeme za pochopení.. Pracoviště: Pm jandík s.r.o., T. G. Masaryka, č.p. 165, 568 02 Svitavy 2. Informace: Lucie Nejezchlebová, +420 778 405 718.

Stavebnictví - Stavebnictví Stavební dělník 18 000 Kč

Figuranti, dělníci výkopových prací a dělníci v oblasti výstavby inženýrských děl Stavební dělník. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 18000 kč, mzda max. 21000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: NÁPLŇ PRÁCE: pomocné stavební práce při výstavbě inženýrských sítí, NABÍZÍME: stravenky, cestovní náhrady, příplatky za přesčas, roční odměny, možnost rozšíření kvalifikace, KONTAKT: telefonicky, e-mailem. Pracoviště: Lbtech a.s., Moravská, č.p. 786, 570 01 Litomyšl. Informace: Patrik Kopecký, +420 734 722 862.

Technika a elektrotechnika - Technika a elektrotechnika Operátor strojů a 12 200 Kč

Obsluha strojů a zařízení na výrobu cihel, dlaždic a jiných kameninových výrobků Obsluha strojů a zařízení na výrobu cihel. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Nepřetržitý provoz, úvazek: . Mzda min. 12200 kč, mzda max. 15000 kč. Volných pracovních míst: 20. Poznámka: POŽADAVKY: zodpovědnost, spolehlivost, zručnost, NABÍZÍME: ubytování, KONTAKT: telefonicky. Pracoviště: Luck company s.r.o. - svitavy, Průmyslová, č.p. 424, 568 02 Svitavy 2. Informace: Svitlana Kasynets, +420 774 438 198.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

BABIŠOVA VLÁDA v Pardubickém kraji.

Proč už se obchvat nestaví, divil se Babiš

Videosouhrn 18. června 2018

Rozšířená realita v žaláři a dobře skrytá marihuana pro Poláky: videa dne

Babiš řešil v Pardubicích traktor. Nebo nakladač?

Pardubice /FOTO/ - Na pravidelné výjezdní zasedání v pondělí vláda vyrazila do Pardubického kraje. Přijela běžným rychlíkem a po městě ji vozil mikrobus. I ten ale dokázal zablokovat provoz na zdejších křižovatkách.

Postupový ročník završili výhrou i ve slátaném složení

Svitavy /I. A TŘÍDA/ – Skončily mistrovské boje ve druhé nejvyšší krajské soutěži fotbalistů. Její závěrečné dějství se odehrálo bez extra náboje, o všem podstatném bylo jasno. Z pohledu našeho regionu všichni věděli, že Dolní Újezd z druhého místa postupuje, naopak Pomezí míří z poslední pozice o třídu níže.

Stravovací pavilon dostane novou střechu

Jevíčko – V Odborném léčebném ústavu v Jevíčku panuje čilý stavební ruch, který neutichne ani v příštích letech. Radní Pardubického kraje schválili investiční záměr na rekonstrukci střechy stravovacího pavilonu. Předpokládané náklady se pohybují kolem 3,5 milionu korun.

Policie hledá svědky havárie motorkáře u Sebranic

Sebranice – Skupina dopravních nehod šetří nedělní havárii motocyklisty, která se stala kolem 13. hodiny v úseku silnice II/360 v části zvané „Dolečka“ u odbočky na Sebranice.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT