„Poptávka po podobných prostorách, vzhledem ke zvyšujícímu se počtu lidí pracujících na volné noze, roste. Reagujeme na ni a jsme rádi, že můžeme ve Svitavách nabídnout tuto možnost a zlepšovat tak pracovní podmínky freelancerům,“ říká Petr Šmerda, vedoucí Městského informačního centra, které má cowork ve správě.

Sdílený prostor je nejen pro ty, kteří si nemohou pronajímat kancelář, ale ne každému vyhovuje práce z domu. Kancelář poskytuje 19 míst ve variabilním prostoru. K dispozici je přístup na internet, pevný počítač, dataprojektor a také kuchyňka. „V letních měsících zvažujeme rozšíření pracovních míst také do dvora, který bychom vybavili místy k posezení a relaxaci,“ plánuje Šmerda.

Úprava prostoru nestála město Svitavy téměř žádné peníze. Částku 160 tisíc dostalo jako dotaci. Závratná není ani cena pronájmu. Za den se platí 50 korun za osobu a celá místnost vyjde na 200 korun za hodinu.

Od roku 2016 funguje coworkingové centrum i v Litomyšli. Ceny za pronájem jsou obdobné. Jediný rozdíl je, že mají k dispozici zasedací místnost a také uzavíratelné boxy pro stále návštěvníky. „Určitě hodnotím centrum pozitivně. Podařilo se nám využít prostor, pro který nebylo uplatnění. Rozvoji celého projektu prospělo, že je v prostorách kočárovny i možnost zajít si do kavárny,“ sdělil provozovatel coworkingového centra David Zandler.