„Městský úřad byl připraven jim ho vydat,“ říká vedoucí odboru životního prostředí Marek Antoš. „Máme zájem na tom, aby v obou obcích kanalizace byla a vody odváděla do naší čistírny,“ potvrzuje. Nyní posoudí záležitost úředníci krajského úřadu a do pondělí to určitě nestihnou. Při územním řízení se totiž odvolal jeden občan Hradce nad Svitavou.
„Postupoval jsem, jak jsem postupoval, nemám se k tomu co vyjadřovat,“ tvrdí Milan Vybíhal, bývalý starosta obce Hradec nad Svitavou. Nepříjemně překvapil vedení obou vesnic. Hradec si chtěl vybudovat kanalizaci za 95 milionů a napojit se na svitavskou čistírnu odpadních vod.
„Po vyřešení problému sice požádáme v dalších výzvách o evropské peníze, ale rozdávat se jich bude zřejmě méně,“ obává se starostka Hradce Stanislava Vaněčková. „Radiměř se měla napojit na naši stoku, bez nás o evropské peníze žádat nemohou,“ doplňuje s lítostí starostka. „Odvolací důvody občana naší vesnice se ani tak nevztahují k územnímu řízení, jsou to, řekla bych, spíše osobní pocity,“ vyjadřuje svůj názor Vaněčková.V Radiměři mají připravený projekt za 140 milionů korun. „Je to nepříjemné, protože zastupitelstvo Hradce schválilo napojení naší kanalizace na jejich stoku,“ netají rozladění místostarosta Radiměře Antonín Hájíček. „Problém si ale musejí vyřešit u nich,“ doplňuje. Nepříjemná situace se nedotkne svitavského záměru modernizace čistírny. „Žádost o evropské peníze si podáváme,“ ujišťuje Marek Antoš. „Přesto se problém obou vesnic týká určitým způsobem i nás,“ dodává. „Spadají do našeho správního obvodu a výstavba kanalizace je jediným řešením jak v této lokalitě odvádět vody do čistírny,“ uzavírá.

Viera Pavlasová