Čistírny odpadních vod jsou tématem měst a obcí ve svitavském okrese. Zkušební provoz již spustili v Moravské Třebové. Ve Svitavách začnou s modernizací čistírny v únoru. Litomyšl teprve nyní vybírá dodavatele stavby.

Zmodernizovanou čistírnu odpadních vod uvedla do zkušebního provozu Moravská Třebová. Rekonstrukce a nová technologie stály sto dvacet milionů korun. Podstatnou část zaplatilo město z evropské dotace. Zkušební provoz čistírny potrvá celý letošní rok. Odborníci budou během té doby kontrolovat, zda pracuje bez problémů. „Jedná se o kontrolu, zda jsou plněna požadovaná kritéria výkonu. Zkušební provoz následně vyhodnotíme. Jsou totiž stanoveny parametry, které musí být dodrženy. Mimo jiné nás bude také zajímat, zda se příliš nenavyšují provozní náklady,“ sdělil Václav Mačát, místostarosta Moravské Třebové. Nyní je na čistírnu odpadních vod svedena voda z kanalizace ve městě. Během roku se však připojí i ta nová, kterou nyní dělníci staví v okrajových částech Boršov, Udánky a Sušice. „Počítáme s celkovým objemem sedm set tisíc kubíků vody ročně,“ dodal Mačát.

I Svitavy čeká velká investice. Čistírnu odpadních vod mělo město začít modernizovat už v loňském roce, ale nezačalo. „Jeden z neúspěšných uchazečů o zakázku se odvolal a my jsme museli počkat na rozhodnutí Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže,“ vysvětluje zpoždění vedoucí odboru životního prostředí Marek Antoš. Rekonstrukce za sto milionů korun začne za několik dní, a to v únoru. „Dokončena by měla být v lednu roku 2014,“ dodává Antoš. Nejvíce peněz spolykají úpravy a moderní technologie v kalovém hospodářství. „Budeme pak splňovat všechny požadované parametry na kvalitu vypouštěné vody, které platí už dva roky,“ uzavírá Marek Antoš.

Teprve na začátku s čistírnou odpadních vod jsou v Litomyšli. Město vypsalo už druhé výběrové řízení na dodavatele. To první museli zrušit kvůli zmatečnosti. Řada firem totiž vznesla upřesňující dotazy k projektové dokumentaci a zadání soutěže. Otázek a odpovědí bylo tolik, že to vedlo k nejasnostem. O zakázku za devadesát pět milionů korun mají zájem tři desítky firem. Kromě čistírny je součástí projektu i dostavba kanalizace v městských částech Nedošín a Lány. Práce mají začít v březnu, dokončení stavby je plánováno na listopad roku 2013.

(ik, ap)