Stojící nákladní automobily lemovaly v předchozích měsících silnice v nočním městě. Od konce června už na ně nenarazíte. V době od dvaadvaceti do šesti hodin nesmí ve městě parkovat. Výjimkou jsou střežená parkoviště v areálech firem.

Ve Svitavách se rozmohlo parkování nákladních automobilů na komunikacích. Poslední červnový týden přinesl změnu. „Přikročili jsme k umístění značky zóna s omezeným stáním na všech pěti vjezdech do města. Týká se vozidel, jejichž celková hmotnost přesahuje tři a půl tuny. Zákaz je časově omezen na noční hodiny od dvaadvaceti do šesti hodin,“ uvedl Miroslav Doseděl, vedoucí odboru dopravy ve Svitavách. Podle jeho slov těžká vozidla škodí nejen životnímu prostředí, ale ničí také komunikace. Navíc každý kamion zabere parkovací stání pro osobní auta.

Režim řidičů

Pravidla pro práci řidičů jsou jasná. Musí dodržovat bezpečnostní přestávky a také denní dobu odpočinku. „Jezdívám často přes Svitavy. Nocování mi vycházelo právě tady. Stával jsem na parkovišti při vjezdu do města od Brna. Teď tam přes noc zůstat nemohu. Musím až k hotelu nebo čerpací stanici za Svitavami,“ podotkl rozhořčený šofér slovenského kamionu. Podobně si stěžoval také řidič pražské firmy Láďa: „Od Letovic po Vysoké Mýto není kde stát. Ve Svitavách se vždycky místo našlo. Teď přijedete a je tu cedule. Musím honem řešit, kam se na chvíli upíchnout, abych si mohl odpočinout. Kdyby u té tabule bylo alespoň uvedeno, ve kterých ulicích jsou firmy, kde nás nechají stát. Jiná města to tak mají.“

Dohled nad tím, jestli řidiči neparkují tam, kde nemají, drží strážníci. „V rámci hlídkové služby kontrolujeme také dodržování dopravního značení. Prověřujeme rovněž případné stížnosti, které se týkají parkování vozidel, tedy i nákladních,“ sdělil Karel Čupr, velitel svitavské městské policie. Strážníci v první fázi upozorňují na nové značení a na možnost parkovat nákladní automobily na vyhrazených místech firem. „Následně můžeme tyto přestupky řešit blokovou pokutou. Její výše může být až dva tisíce korun,“ dodal Čupr.

Možnosti parkování

Kde mohou řidiči se svými vozy zaparkovat? „Pro stání autobusů je vyčleněno parkoviště na Máchově aleji nebo u Fabriky. Parkování nákladních automobilů je možné za úplatu na střežených parkovištích v některých průmyslových areálech. Například v ČSAD na ulici Tovární, EVT v Zahrádkách, AD Car na ulici Říční,“ dodal Doseděl. Na značce však údaje chybí. Šoférům, kteří Svitavami projíždí, by informace o možnostech parkování pomohly.