Zástupci Sdružení ČESMAD chtěli během dvouhodinové akce poukázat na to, že i jim vadí hustá doprava ve městě. „Snažíme se zvednout vlnu občanské neposlušnosti. Máme pocit, že lidé z měst, kudy projíždí stovky aut, si myslí, že původcem toho zla jsou dopravci. A my jim chceme ukázat, že kdyby to šlo, tak budeme jezdit mimo města,“ řekl motoristický novinář Jan Kořínek, který setkání dopravců s občany moderoval. Lidé, kteří přišli, s jejich argumenty souhlasili a připojili svůj podpis pod výzvu za dostavbu rychlostní silnice R35. Ta by odvedla dopravu jak z Vysokého Mýta tak i ze sousední Hrušové nebo Litomyšle.

V současné době projíždí přes města a obce na silnici I/35 denně přes dvacet tisíc aut. „Chceme společně s občany Vysokého Mýta zatlačit na politickou reprezentaci, aby urychleně řešila dostavbu rychlostní silnice, protože peníze na ni jsou,“ uvedl generální tajemník Sdružení ČESMAD Martin Špryňar. Lidé měli možnost se podepsat pouze během dvouhodinového happeningu na vysokomýtském náměstí. Podobnou akci uspořádali v úterý v Plané nad Lužnicí, kde chtěli podpořit stavbu dálnice D3. Ve čtvrtek budou za lepší dopravní infrastrukturu lobovat v severočeských Lovosicích. Petice ze všech třech míst pak předají petičnímu výboru poslanecké sněmovny.

Rychlostní silnice R35 má v budoucnu vést z Liberce přes Turnov, Jičín, Hořice, Hradec Králové, Holice, Vysoké Mýto, Litomyšl, Svitavy a Moravskou Třebovou do Mohelnice, kde se napojí na už existující úsek do Olomouce a Lipníku nad Bečvou. Celkem bude dlouhá 260 kilometrů. V Pardubickém kraji se má postavit přibližně 90 kilometrů. Nyní se dokončuje tříkilometrový úsek mezi koncem dálnice D11 u Hradce Králové a Opatovicemi nad Labem.

Přes zbylou část kraje by R35 měla vést pravděpodobně v roce 2017. Termín stavby se ale už několikrát posunul. Rychlostní komunikace má sloužit též jako alternativa k D1, která by spojila Čechy a Moravu.

Martin Karlík

Co říkáte na hustotu dopravy ve Vysokém Mýtě?

JANA KVAPILOVÁ
„Sice nebydlím přímo u silnice, ale děsně mě to štve, protože nemůžeme přecházet. Jsem pro, ať se s tím konečně něco dělá. Je to dobrá akce.“

MARIE DOUBKOVÁ
„Bydlíme u silnice. Z jedné strany máme pětatřicítku, z druhé strany další silnici, takže náš domeček se klepe. Bydlím tam od narození, dřív to bylo poměrně klidné místo, teď je to čím dál horší. Hluk nás ruší pořád, i v noci, to se to ještě víc rozléhá. Určitě podporujeme obchvat.“

PAVEL PIDIMA
„Bydlím poblíž pětatřicítky. Provoz je tady opravdu silný. Hlavní problém je, když chcete pětatřicítku přejít, případně ji přejet napříč z vedlejší silnice. Určitě bych uvítal, kdyby obchvat už byl.“ (miš)