Z Javornického hřebene zmizelo sedm hraničních kamenů. Jejich hodnota je nevyčíslitelná. Historici jsou krádeží šokováni.


Prázdných děr v zemi si všimli v úterý lesníci. „Na stezce mezi Kuklí a Ostrým Kamenem zůstaly jenom dva. Prošli jsme celý úsek dlouhý dva kilometry a nic jsme nenašli,“ říká revírník Miroslav Odvárka. Přitom už v létě někdo hraniční kameny poškodil. Na opravě se podílel i historik svitavského muzea Radoslav Fikejz. „Jedná se o kameny z roku 1754, z období Marie Terezie. Stály na hranici mezi svitavským a litomyšlským panstvím, olomouckým a litomyšlským biskupstvím a na zemské hranici mezi Čechami a Moravou,“ přibližuje Radoslav Fikejz. Tržní hodnota jednoho dosahuje až třiceti tisíc korun. Ovšem pro historiky je to ztráta, kterou v žádném případě nelze přepočítat na peníze.


Svitavský historik nechápe, jak zloděj těžké kameny z lesa odnesl. „Jeden váží padesát až sedmdesát kilogramů. Na místě údajně byly koleje od traktoru,“ dodává Fikejz. Podle jeho slov jde o krádež na objednávku a kameny skončí zřejmě v zahraničí. Nevěří, že je ještě někdy uvidí.

Po zloději intenzivně pátrají svitavští kriminalisté.