Do vesnice na hranici svitavského a chrudimského okresu pojedou vlaky jen o víkendu. To ale není jediné omezení, které obec potká. Lidé v Pusté Kamenici se obávají také toho, že přijdou o pobočku pošty. Proti změně, která měla nastat prvního srpna, dokonce sepsali petici. Podle vedení České pošty se ale nemusí bát. Zatím se totiž pobočka rušit nebude.

V Pusté Kamenici žije zhruba 340 obyvatel. Nachází se na samém konci svitavského okresu a silnice tady končí. Přesto i místní lidé chtějí žít v komfortu. Proto se vyděsili, když se dozvěděli, že by od srpna přišli o poštu. Iniciovali proto petici za zachování poštovního úřadu. „Navrhovali jsme, že poště odpustíme placení nájmu, což činí šest tisíc korun ročně. Jsme připraveni převzít náklady na energie. Na náš návrh ale nikdo nereagoval,“ sdělil starosta Miroslav Myška. Pošta podle jeho slov funguje v obci čtrnáct hodin týdně. Spádově nejbližší pobočka je v deset kilometrů vzdálené Borové.

Lidé v Kamenici petici podepsali a obec ji zašle na vedení České pošty. „Vyjadřujeme tím nesouhlas s nenávratným zrušením poštovního úřadu, které ohrožuje infrastrukturu venkova a vytváří ekonomický tlak na občany,“ píše se v petici. Vedení České pošty však tvrdí, že nyní postrádá petice smysl. „V současné době je celý projekt do jmenování nového generálního ředitele zastaven. A kdy bude jmenován, není zatím jasné. Pošta v Pusté Kamenici se měla změnit na výdejní místo. Veškeré poštovní služby by obstarávala tzv. mobilní pošta na kolech. Ta funguje v Čechách ve více než šesti tisících obcích přes dvacet let,“ informoval Ivo Mravinac, tiskový mluvčí České pošty. Petice tedy podle jeho slov v tuto chvíli postrádá význam.

Až přijde ředitel…

Obavy jsou však podle lidí v Pusté Kamenici na místě. Otázka rušení malých pošt může být aktuální hned, jak nastoupí do funkce nový generální ředitel. Pošta totiž chce šetřit a propouštět. „Pokud přijdeme o poštu, hodnota života na vesnici se výrazně zhorší. Zejména pro důchodce, ženy na mateřské dovolené a lidi bez aut by bylo zrušení pošty velkým problémem,“ podotkl Miroslav Myška.

Projekt České pošty odstartoval vloni. Do konce roku 2017 by se měla postupně změnit celá pobočková síť, která má základy ve druhé polovině devatenáctého století. Pošta spravuje zhruba 3400 poboček. Některé už ale podle Ivo Mravinace neodpovídají současným potřebám zákazníků ani pošty.