Nové budově Národní knihovny věnovali lidovci základní kámen. Uplynuly dva měsíce a situace se obrátila. Blob na Letné stát nebude. Čtyři desítky kamenů z celé země v senátu čekají, kde nakonec skončí.


„Kámen se stal signálem, že novou knihovnu nutně potřebujeme,“ říká vicehejtman Roman Línek. Navzdory tomu, že blob na Letné stát zřejmě nikdy nebude.


„Kámen z Litomyšlska symbolizuje vzdělanost a křesťanství,“ zdůraznil vicehejtman. Lidovci vybrali místo záměrně, protože zde se před více než sto deseti lety křesťanské politické hnutí v našich zemích zrodilo. „V roce 1894 se v Litomyšli setkali katoličtí dělníci a vznikla křesťansko-sociální strana, která položila základní kámen ke stavbě budoucí strany lidové,“ přidává Roman Línek pohled do historie.


Opuka pochází z Benátek u Litomyšle. Zdejší lom je jedním ze dvou v republice, kde se těží tak kvalitní kámen. Ten zpracoval kameník společnosti Profistav v Cerekvici nad Loučnou. Splnit úkol v šibeničním termínu bylo náročné pro Milana Kosťu z Poříčí. Osmdesát kilogramů vážící kámen opatřil zlatým nápisem: Nové budově Národní knihovny věnuje KDU–ČSL, Litomyšl 2008.
„Spěchal jsem a netvrdlo zlato,“ popisuje dramatické okamžiky kamenosochař. „Rád bych písmo opravil, tak významný počin si určitě zaslouží perfektní práci,“ říká Milan Kosť z Poříčí.


Národní knihovna, garant naší paměti a vzdělanosti, je bezpochyby institucí, která si zaslouží podporu nejen křesťanských demokratů.

Vadí vám, že blob Národní knihovny nebude stát na Letné? Diskutujte!