A není to jednoduché. V jejich rozhodování jim alespoň trochu pomohla přehlídka škol, kterou zorganizoval úřad práce.

Do svitavské Fabriky zamířili školáci z celého svitavského okresu. Zástupci středních škol si pro žáky připravili projekční techniku a ukázky všeho, co jejich škola nabízí. „Děti zejména v doprovodu rodičů při odpolední prohlídce se zaměřily na konkrétní školu či obor. Ptaly se na některé zajímavé otázky o studiu přítomných kantorů nebo studentů. Promítané prezentace škol a učňáků doplňovaly jejich výklad či nabízené prospekty,” sdělil Karel Netolický ze svitavského úřadu práce.

Přehlídky se zúčastnilo celkem čtyřicet šest škol. Rodiče byli většinou s nabídkou spokojení. Někteří si však posteskli, že na školy by měli navazovat zaměstnavatelé, aby bylo jasné, jak se jejich děti po skončení studia uplatní na trhu práce. „Skloubit přehlídku škol i zaměstnavatelů by byl však organizačně a prostorově velmi náročný úkol,” dodal Karel Netolický. První letošní vlaštovkou zaměstnavatelů na přehlídce ve Svitavách byla prezentace společnosti z Moravské Třebové, která je zaměřena na výrobu automobilových doplňků.

Organizátoři přehlídky odhadují, že se přehlídky ve Fabrice zúčastnilo zhruba osm set až devět set žáků ze základních škol. Těch je ve svitavském okrese třicet pět.

S účastí rodičů a výchovných pracovníků se odhad návštěvníků přehlídky vyšplhal na číslo přes dvanáct set návštěvníků.

(kan, ik)