Plných dvacet procent požárů, které likvidovali hasiči v Pardubickém kraji od počátku roku 2011, bylo naprosto zbytečných. Ve všech případech šlo o požáry způsobené nedostatečným zabezpečením komínů a podcenění jejich údržby.  

Svědčí o tom i statistika požárů z uplynulého víkendu. Nejprve šlehaly plameny z komína u rodinného domu v Podlažicích, ke kterému došlo kvůli hrubému zanedbání technického stavu komína. „U domu se totiž svrchní část komínu zcela rozpadla,“ uvedla mluvčí pardubických hasičů Vendula Horáková.

K dalšímu požáru sazí v komíně vyjížděli hasiči do Chvaletic, kde v sobotu kolem osmnácti hodin také vyšlehly plameny.
„Průzkumem bylo zjištěno, že komín hořel od půdy nahoru. Na místo byl povolán i automobilový žebřík AZ 30 Iveco Magirus s jehož pomocí hasiči žhavé uhlíky srazili suchým pískem do spodní části komína. Sklep pak hasiči odvětrali a s dýchacími přístroji na obličeji vybrali žhavé uhlíky a písek. Dále hasiči komín protáhli kominickým nářadím. Místo zásahu bylo poté předáno písemně majiteli a zasahující jednotky se vrátily zpět na stanice,“ popsala Horáková.

Další zásah pro u komínu čekal na hasiče v neděli navečer. „Ve třičtvrtě na šest jsme byli přivoláni k požáru sazí do motorestu v Ostřetíně. Komín nebyl dostupný a nebyl ani opatřen vymetacím otvorem v půdním prostoru ani průlezem na střechu. Na místo zásahu tedy byla povolána posilová jednotka hasičů z Pardubic s automobilovým žebříkem. Zásah pokračoval po příjezdu této jednotky, kdy byl komín vymeten a vybrán od hořících sazí. Velitel zásahu zakázal topit do chvíle, než bude provedena revize komína,“ uvedla další příklad Horáková.

Majitele nemovitostí hasiči také upozorňují na to, že péče o komínové těleso je předepsaná příslušným zákonem. A tak při zahoření sazí v komíně kvůli jejímu zanedbání hrozí provozovateli komína nejen pokuta, ale také případné krácení výplaty částky pojistného, pokud je objekt pojištěn.