Vícedenním školním výletům už asi odzvonilo. „Absolvujeme pouze jednodenní výlety. Vybíráme je podle atraktivity, dostupnosti a finanční náročnosti," uvedla ředitelka březovské základní školy Bohumila Zelená. Letos zvolili Moravský kras, historickou část Brna Petrov, Špilberk, sportovní centrum Bongo, také Pražský hrad a Vyšehrad, ale i blízký hrad Svojanov.

Rozhoduje cena

I v Bystrém se snaží spojit poznání bližšího i vzdálenějšího okolí města se zábavným, ale poučným programem. „Například sedmý ročník se podíval na zříceninu hradu Dalečín, navštívil románský kostelík ve Vítochově a rozhlednu v Karasíně. Program zakončili žáci v lanovém centru v Bystřici nad Pernštejnem," popsal zástupce ředitele Jan Neudert.

Při plánování výletu rozhoduje cena, u jednodenního výletu i vzdálenost. „Vycházíme nejen z cenové dostupnosti pro rodiče, ale i možnosti školy. Je nutné dodržet zákoník práce a tudíž zaplatit veškeré náklady na přesčasovou práci, noční pohotovost a podobné, což nejsou zrovna malé částky," vysvětlila Věra Hanusová, ředitelka Základní školy náměstí Míru ve Svitavách. U dvoudenního výletu vychází bezmála na tisíc korun na učitele. Proto jezdí s dětmi většinou na jednodenní výlety. Podle ředitelky letos vyhrálo technické muzeum a hvězdárna v Brně, chrám svaté Barbory v Kutné Hoře, ale i nedaleké Toulovcovy maštale a oblíbený hrad Svojanov.

Jednodenní výlet vyjde rodiče zhruba na tři sta korun, dvoudenní se vejde do pětistovky. Vždy ale záleží na tom, kam výletníci míří a jestli musí platit také vstupné. Všude mají stejnou zkušenost, proto vždy hledí na ekonomickou stránku. „Někdy se stane, že některý žák se výletu nezúčastní z nedostatku peněz v rodině," potvrdil Karel Neřold, ředitel Masarykovy základní školy v Poličce. Místa vybírají učitelé, na druhém stupni dají i na slovo žáků. Malé děti se vydají na Vysočinu, starší do Punkevních jeskyní, do Brna nebo do Prahy.

Aby mohli všichni

Kromě dvou tříd jede na výlet také celá Základní škola Palackého v Moravské Třebové. Vybírají podle ceny. „Aby měl výlet smysl, měla by jet celá třída," poznamenala ředitelka Jaroslava Skácelíková. Žáci prvního stupně jezdí na třídenní pobyt na Srnčí. Některé třídy pak jedou do Bělé u Jevíčka do ekologického střediska, další do westernového městečka u Boskovic nebo na golf do Kořence.