Taková dovolená je podle Lenky Koudelkové ideální. „Splňuje všechny požadavky naší rodiny. Máme, kde spát. K moři je to kousek. A když není právě den na koupání,  jezdíme na výlety do okolí,"   popisovala Svitavačka.

Nabídky z internetu

Seniorům vybírají zájezdy  většinou děti. „Dovolenou nám pomáhá vybrat syn. Řekneme si, jakou máme představu a on pak hledá na internetu. Nabídky přebíráme společně. Vždycky jsme spokojení," uvedl František Kocourek z Poličky. S manželkou dávají přednost tuzemským pobytům. „Ještě stále máme co poznávat. Ale také navštěvujeme ta místa, kde jsme byli zamlada, a pak porovnáváme, jak se to kde změnilo," řekl František Kocourek. Jejich cesta letos povede na Moravu, kde se před lety seznámili.
Spousta lidí ale spíš spoléhá na nabídky cestovních kanceláří. „Větší zájem je o pobytové zájezdy, z toho v letním období je největší zájem o Řecko a ostrovy, poté o Chorvatsko, které je převážně s vlastní dopravou," upřesnila Hana Kučerová z cestovní kanceláře v Litomyšli. V chladnějších měsících lidé prahnou po  Egyptu. Nával v agenturách zaznamenají vždy na začátku prodeje, kdy jsou zájezdy levnější, a pak také na poslední chvíli, kdy jsou pár dní před termínem ve výprodeji. Spousty turistů míří především k moři a víc než letecky, jezdí autobusem, i když je cesta delší. Cenově je to ale vyjde levněji.

Lidé o dovolené míří také za poznáním. Překvapivě už nevítězí Paříž, či Londýn, jako před deseti lety. „V posledních dvou letech je větší zájem o dražší poznávací zájezdy. Máme tu třeba za třicet tisíc zájezd na Island a každý rok je vyprodaný do posledního místa," poznamenal Ladislav Cacek z poličské cestovní kanceláře.

Lidé ze Svitavska preferují týdenní pobyty v zahraničí. „Využívají ale i možnosti prodloužených zájezdů na devět, deset nocí v Řecku či Chorvatsku," potvrdil Ladislav Cacek. Patrně když jedou dál, tak už si chtějí užít i delší dovolenou.

Odborníci poradí

Příhodná místa, kde by odpočinuli, hledají. Když si nevědí rady, i v takových případech dokáže pomoci cestovní agentura. „Někteří lidé nevědí, kam by chtěli jet. Vždy se s nimi snažíme domluvit, konkretizovat jejich požadavky, nároky. Dokážeme poradit podle věku i podle nabídky," konstatoval Ladislav Cacek.

Stále se najde i hodně trampů, kteří hodí batoh na záda a jdou, kam je nohy donesou. „Malebné kouty naší republiky najdete všude, nic nenahradí, ani moře. Krásně je na Šumavě, v Beskydech i Jizerkách," dodal Pavel Jiráský ze Svitav.