Už včera ráno museli hasiči zasahovat na vendolském kopci nedaleko Svitav. „Hasiči ze Svitav vyprošťovali 15 minut po páté hodině ranní nákladní automobil Mercedes Benz, který skončil ve Vendolí na boku v příkopu," uvedla Vendula Horáková, tisková mluvčí Hasičského záchranného sboru Pardubického kraje.

Řidič nákladního vozu tu nejspíš nezvládl řízení a poroučel se z vozovky do příkopu, kde zůstal „opřený" na pravém boku ještě několik hodin dopoledne. Na úseku nedaleko tohoto místa dokonce zůstalo „viset" vozidlo přímo na vozovce, které na několik desítek minut zablokovalo dopravu. V koloně kromě desítek naštvaných řidičů uvízl také redaktor Deníku.

Policisté dokonce museli kvůli nehodě nákladního auta s prázdným přívěsem v Borové odklonit silniční provoz přes vedlejší vesnice. „Při kolizi z něho vyteklo zhruba 150 litrů nafty. K vyproštění kamionu bylo zapotřebí jeřábu. Hasiči zajistili i uniklé látky. K události byli povoláni i pracovníci životního prostředí a informována byla i Česká inspekce životního prostředí. Silnice byla při odstraňování následků nehody více než 4 hodiny uzavřena," dodala.

Auto zasahovalo do dalšího jízdního pruhu, při jeho objíždění na místě dokonce uvízl sypač Správy a údržby silnic Pardubického kraje. „Ve spolupráci s policií se řešila krátkodobá uzavírka. Za provozu totiž hrozilo riziko dalších kolizí," uvedl Marián Cvrkal, dispečer Správy a údržby silnic Pardubického kraje.

Dispečer se možná ještě ani nestihl podívat na monitor a už měl hlášenou další událost v Němčicích na Litomyšlsku. „V půl jedenácté dopoledne vytahovali hasiči z Litomyšle v Němčicích osobní automobil Škoda Octavia. K vytažení hasiči použili naviják," poznamenala Horáková. Před půl třetí odpoledne pak jednotku vyslal také do Janova. Tady uvízl nákladní vůz přední nápravou v příkopu. „K úniku provozních náplní ani ke zranění nedošlo," dodala.

Povolali všechny

Silničáři nasadili do terénu veškerou techniku a od neděle pracovali nepřetržitě celých čtyřiadvacet hodin. „Stále hustě sněží a především na úseku silnice I/34 mezi Poličkou a Svitavami se tvoří sněhové jazyky a fouká silný nárazový vítr. Krom chemických posypů se posyp na dalších úsecích obnovují okamžitě," uvedl Marián Cvrkal. Silničáři během včerejška museli hlavně odklízet tuny zmrzlého sněhu, posyp by totiž nebyl v několikacentimetrové vrstvě bílého poprašku tak účinný jako ve spojení se asfaltovým povrchem. Ve častějších frekvencích a ve větším počtu se pohybovali především na trase mezi Svitavami a Moravskou Třebovou. Traktory pak párovali také na druhé důležité a nejvíce postižené trase mezi Poličkou a Svitavami.

Silničáři povolali do zbraně už během nedělního večera na šestatřicet sypačů s radlicemi. Do terénu navíc vyslali i záložní stroje. „Venku máme zhruba čtyřicet dalších kusů traktorových radlic," dodal Cvrkal. Během dopoledne obdrželi stížnosti především od transitních společností, kterým se nelíbilo, že silnice jsou nedostatečně prohrnuté. Jenže včerejší vytrvalé sněžení až do pozdějších odpoledních hodin průchodnost silnic neumožnilo.

Auta blokovaly

Potíže měly také společnosti provozující hromadnou dopravu. Firma Zlatovánek se snažila dodržovat jízdní řád. Kalamitní stav však i tentokrát podobně jako před měsícem zapříčinil zpoždění v řádech několika minut. „Hodinové zpoždění měl pouze autobus vypravený z Ústí nad Labem do Poličky, který jsme přesměrovali na Proseč. To byl jediný extrémní případ. Ostatní spoje ," uvedl technik Jaroslav Sýkora.
V pozdějších odpoledních hodinách však začal sníh tát a s ním přišly i problémy právě pro autobusy, nákladní vozy i osobní auta v úseku mezi Poličkou a Svitavami. Jen cestou na Pomezí byly mimo cestu odstavené tři auta, dodávka poličského masokombinátu i autobus společnosti Zlatovánek. „Autobus se snažily vytáhnout už dva traktory," hlásila jedna z řidiček projíždějících místem Lucie Dittrichová.
Zhruba kilometr od Poličky, na kopci u radaru, musel ukončit svou jízdu také kamion, který téměř omezil provoz na obou jízdních pruzích. Po čtvrté hodině odpoledne se tak tvořily kolony vedoucí až do města k supermarketu, který je postavený nedaleko centra.

Už v neděli si menší dobrodružství prožilo sedm cestujících na jiné lince u Němčic. „Hasiči je museli vysvobodit z autobusu, který skončil v příkopu. Odstraněno muselo být kus krajnice, aby se lidé z autobusu dostali ven. Kolize se obešla bez zranění," informovala Vendula Horáková. Na cestě mezi Poličkou a Hlinskem se pak odehrála nehoda, kdy do sebe vinou ledovky narazili passat a řidič Renaultu Master. Hasiči z Vysokého Mýta potom pomáhali i v Javorníku s vozidlem, kterému hrozil pád ze stráně. Vše dopadlo dobře díky použitému navijáku a posléze jeřábu. Vyprostit bylo potřeba také další auto v Hradci nad Svitavou.

Během dvou dnů v područí zimy si oddechli jen energetici. Zasahovat nemuseli ani při silném nárazovém větru o víkendu a sněhové trampoty se jich netýkali ani včera. „Žádné potíže nenastaly. Byli jsme však v pohotovosti, připravená byla i zásahová četa na likvidaci škod," uvedla tisková mluvčí společnosti ČEZ pro východní Čechy Šárka Beránková.