U hřiště vyrostlo úplně nové zázemí, kterým se může pochlubit málokterý klub ve svitavském okrese. V sobotu proběhlo slavnostní otevření nových kabin.Několik desítek lidí si tak prohlédlo šatny hráčů či místnost pro rozhodčí. „Pokud tady máte přes třicet let stavební buňky, kde se sportovci převlékají, tak si myslím, že takových obcí, kde to tímhle způsobem funguje moc není. Bylo na čase to změnit,“ řekl starosta obce Radek Boštík k situaci, proč se v Horním Újezdu rozhodli postavit zcela nové zázemí pro sportovce.

Pomoc z Unie

Stavba v obci, která má rozpočet kolem pěti milionů korun za rok, nepatří mezi malé. Celkový rozpočet výstavby byl více než osm a půl milionu. Největším dílem na ni přispěla Evropská unie, a to 5,5 milionu. Zbytek peněz splácí obec z úvěru, který si pro tento účel zřídila. Pro mnohé jsou možná kabiny trnem v oku, ale zastupitelstvo se snaží rozdělovat peníze všem. „Nemyslím si, že by občané byli stavbou biti na úkor dalšího rozvoje. Výstavbu budeme splácet osm let, a tak není zátěž pro obecní rozpočet nijak velká,“ vysvětlil otázku financování starosta obce.

Celý projekt vznikal od roku 2010. Od té doby byl několikrát měněn a upravován. Došlo ke snížení rozpočtu, rozdělení celého projektu na dvě etapy a také ke změnám technologií. Například kabiny nejsou vytápěny pomocí solárních panelů, ale tepelným čerpadlem. V plánu mají v Horním Újezdu univerzální hřiště s umělým povrchem a osvětlením, altán a dětské hřiště. Rádi by také celý areál oplotili. „Jedná se o investici zhruba za tři miliony korun, které momentálně nemáme. Budeme však o tyto peníze žádat,“ sdělil starosta.

Fotbalisté

„Fotbal jsem hrál, docela mi to i chvilku šlo, potřeboval bych o dvacet let omládnout, protože to je radost, co tady máme,“ zhodnotil nové kabiny předseda TJ Horní Újezd Zdeněk Beneš. A jaké ambice se skvělým zázemím má tým, který se nachází uprostřed tabulky okresního přeboru? Určitě to není postup do divize. „Jaký je vyšší cíl na takovéto vesnici? Přitáhnout sem deset, dvanáct cizích hráčů, nebo se pokusit sehnat hráče z okolí? Budeme rádi, když budeme hrát okresní přebor a udržíme současný kádr, popsal plány do budoucny předseda oddílu.

V Újezdu spoléhají na mládež, které se intenzivně věnují. „Snažíme se přitáhnout pětileté děti a máme i dorost, který nemají ani v Litomyšli,“ doplnil Zdeněk Beneš. A právě pro děti a mládež tento areál vznikl především.„Nejdůležitější v tuto chvíli je, abychom se dokázali o kabiny postarat a udržet pořádek. A hlavně aby se tu sportovalo,“ řekl Zdeněk Beneš. Postavit zázemí, které by nikdo nenavštěvoval, by bylo vyhazováním peněz. Na slavnostním otevření kabin mnohokrát zaznělo, že celý projekt není jen o fotbalistech, ale také o lidech, kteří se přijdou podívat a posedět ve společnosti.

Během proslovů zazněla i poděkování. Nebyla to pouze chvála zastupitelům či starostovi. Slova díků si vysloužili i řemeslníci, stavitelé i všichni obyvatelé obce, kteří stavbu podpořili. Zdeněk Beneš také poděkoval všem manželkám a přítelkyním, které to, jak známo, nemají s fotbalisty jednoduché.