„Centrum města vypadá jako vietnamská tržnice. Proč nezakážete, když už je zde velký počet stejných obchodů provozovaných Vietnamci to vykládání zboží na chodníky,“ obrátil se se stížností na radnici Bohuslav Stuchlý.

Stojany se zbožím se nelíbí ani jiným obyvatelům města. „Někde je toho opravdu hodně. Chodíme kolem stojanů s brýlemi, kabelkami a vedle ještě bedny s ovocem a zeleninou. Vadí mi to,“ řekla Věra Dvořáková.

Psali jsme předloni:

Obchodníci v Litomyšli museli upravit vystavené zboží na podloubí.
Průchod volný, krabice z podsíní konečně zmizely

O nevkusu na historickém náměstí na radnici ví, ale řešení letitého nešvaru není úplně jednoduché.

V únoru roku 2020 začal v Litomyšli platit nový tržní řád, který omezil množství zboží v podsíních. Litomyšl tak výrazně snížila reklamní smog v centru města.

Zboží na podloubí nesmí být vyšší než 1,7 metru a zároveň do veřejného prostranství nesmí zasahovat více než 0,6 metru od zdi nebo výlohy. Obchody v podloubí mohou místo toho zřídit jedno předsunuté prodejní místo. Provozovatelé obchodů si museli vybrat, zda zboží vystaví před výlohou, nebo u protějšího pilíře v podloubí.

Obě dvě veřejné plochy nově nejde zabrat, čímž se zabrání problémům, které vznikaly s některými obchodníky na Smetanově náměstí, kteří zabrali vystavovaným zbožím téměř celý průchod podloubím.

„Mohli bychom zakázat jakoukoliv prezentaci zboží na podloubí úplně. Jenže je tady mnoho prodejen, které ji mají vkusnou. A určitě by se proti tomu provozovatelé prodejen postavili. Pokusili jsme se tedy tržním řádem vystavené zboží omezit, nesmí být vystavován alkohol, spodní prádlo a určili jsme rozměry a umístěním,“ uvedl starosta Daniel Brýdl.

Opatření, které město udělalo už před časem, zabralo. Dnes už není zboží na obou stranách podsíní. Otazník ale visí nad vkusem a míře vystavených věcí. „A to do žádného nařízení, vyhlášky ani zákona nepopíšeme a nenadefinujeme,“ podotkl Brýdl.

Některé části historického podloubí na náměstí v Litomyšli 'zdobí' vystavené zboží obchodníků.Některé části historického podloubí na náměstí v Litomyšli 'zdobí' vystavené zboží obchodníků.Zdroj: Deník/Iveta Nádvorníková

Některé domy v centru Litomyšle jsou městské, mnoho jich však patří soukromníkům. I ti mohou do propagace zboží obchodníků, kteří jsou v jejich nemovitostech v nájmu, mluvit.

Přečtěte si komentář Deníku:

Některé části historického podloubí na náměstí v Litomyšli "zdobí" vystavené zboží obchodníků.
KOMENTÁŘ: Kam se poděl vkus? Stojany kazí dojem z Litomyšle

„Opakovaně jsem s majiteli komunikoval a prosil je o omezení vystavování zboží v jejich nemovitostech. Někteří vyslyšeli, jiní ne,“ dodal starosta. Míní, že s řešením problémů mohou pomoci i sami zákazníci.

Daniel Brýdl přestal třeba v některých prodejnách nakupovat. „Nebudu je podporovat finančně. To mohou udělat i všichni ostatní. A trh by takto vedeným prodejnám ukázal, že pro ně není na náměstí v Litomyšli místo,“ vysvětlil starosta.

Dálnice D35 Džbánov - Litomyšl - Janov
Stavba dálnice D35 zatíží Janov. Obec už náklaďákům zakázala některé trasy

Úplně zakázat vystavovat zboží u obchodů vietnamských prodejců ale radnice nemůže. Podle Brýdla by šlo o jasnou nezákonnou diskriminaci. „Podíváme se znovu na tržní řád, jaké máme možnosti vystavené zboží dále regulovat,“ uzavřel Brýdl.