„Jenže lékařka odešla do důchodu a není, kdo by převzal její pacienty. V celém městě jsem nenašel zubaře, který by měošetřil,“ řekl Danko. V jedné z ordinací mu sestra poradila, ať se obrátí na svou zdravotní pojišťovnu. „My vám, bohužel, také nepomůžeme. Na místo lékařky Víšové se konal konkurz, ale nikdo se do něj nepřihlásil,“ sdělila pracovnice místní pobočky České národní zdravotní pojišťovny. „Máte dvě možnosti. Buď si můžete stěžovat na krajském úřadě, nebo dál hledat v sousedních městech,“ dodala úřednice.

Najít nového zubaře se Dankovým podařilo po dalším týdnu pátrání. Ale až v patnáct kilometrů vzdálené Litomyšli. Desítky telefonátů S ještě větším trápením se potýkala Iveta Stejskalová, která se na východ Čech přestěhovala z Vysočiny. „Moje zubařka mě varovala, že sehnat stomatologa je v dnešní době téměř nadlidský úkol. Prý ať si zdravotní kartu raději nechám u ní, ačkoliv budu bydlet 70 kilometrů daleko.

Poslechla jsem a dobře jsem udělala,“ tvrdí nová obyvatelka Stradouně na Orlickoústecku. „Obtelefonovala jsem už asi sedm lékařů v okolí, ale žádný z nich nové pacienty nebere,“ krčí rameny Stejskalová. Zubařů je opravdu málo. Tak málo, že tím trpí i oni sami. Chrudimská zubařka Gabriela Benáková odchází v listopadu na mateřskou dovolenou. Ale počítá s tím, že se do práce vrátí už po půl roce. „A možná ještě dřív. Nesehnala jsem za sebe náhradu, komu bych své pacienty předala,“ posteskla si Benáková.

DENTISTŮ JE MÁLO. A BUDE HŮŘ

Východní Čechy/ Nedostatek zubařů začíná být zoufalý. Sami lékaři už připouštějí, že je obtížné najít ordinaci, která přijímá nové pacienty. „Mám opravdu plno. Neodmítnu jen příbuzné stávajících pacientů,“ shodlo se včera v anketě Deníku hned několik oslovených zubařů. „Při dlouhodobé nemoci zubaře není možné najít náhradu. Obtížně se shánějí lékaři hlavně do ordinací v menších městech,“ potvrdil šéf stomatologické komory na Královéhradecku Vít Hrubecký.

Zubaři prostě stárnou, ve velkém odcházejí do důchodu, ale noví za ně nepřicházejí. „Svého nástupce musí hledat několik let předem,“ dodal Hrubecký. Ve věku nad 55 let je třetina zubařů. Sám má návštěvy pacientů objednané až do března příštího roku. Bez objednání lékaři ošetří jen pacienty s akutním problémem. Z lékařských fakult jde ročně do praxe jen zhruba stovka absolventů. A zařízení ordinace vychází na 1,5 milionu. Kamil Dubský