Každým rokem zjistí lékaři v České republice asi tisíc nových případů karcinomu děložního čípku. Hana Šmídová z Rychnova na Moravě se rozhodla, že nechá svoji devatenáctiletou dceru očkovat. V pojišťovně si vyzvedla slevový certifikát a navštívila gynekologa Karla Machánka v Moravské Třebové. Lékař její dceru ale neočkoval. „Doktor Machánek mi řekl, že ho neoslovili distributoři, a tak očkovat nebude,“ řekla Hana Šmídová.

Podle lékaře Machánka jeho ordinaci s projektem neoslovil žádný dealer. Navíc není reálné, aby nakoupil dávky za několik desítek tisíc korun a měl je v zásobě. „Pokud bych mohl ženám vypsat recept, na jehož základě by si vakcínu vyzvedly v lékárně, jsem ochoten látku naočkovat,“ vysvětlil záležitost Karel Machánek, gynekolog z Moravské Třebové.

Dívky a ženy ve věku od deseti do pětadvaceti let pojištěné u VZP mají možnost nechat se očkovat za zvýhodněnou cenu až do konce letošního roku. Ušetří peníze za jednu dávku ze tří. „V případě aplikace první dávky v období od července do října musí klientka zaplatit cenu za celé očkování již při druhé aplikaci. Pokud se nechá poprvé očkovat v době od listopadu do prosince, zaplatí za všechny tři dávky při první aplikaci. Ihned po zaplacení může získat příspěvek,“ potvrdil mluvčí pojišťovny Jiří Rod. Vakcínu objednává lékař. Aplikaci provádí ambulantní gynekologové, pediatři nebo očkovací centra.