VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Jsou léčebny dlouhodobě nemocných místem, kam se chodí umírat?

Svitavsko, Orlickoústecko - Podle kraje je kvalitní a bezpečná péče zajištěna, její úroveň ale není všude stejná.

9.10.2017
SDÍLEJ:

Odborný léčebný ústav Albertinum Žamberk.Foto: archiv Albertina

Místa, kam se chodí umírat. Léčebny dlouhodobě nemocných nemají mezi pacienty a jejich blízkými zrovna nejlepší pověst.

„Jedním slovem katastrofa. Málo sestřiček, takže nestíhaly. Přístup jako po válce. Nechtěla bych tam být ani jeden den. Maminku jsem vzala po třech týdnech domů, protože by tam umřela,“ podělila se o svoje zkušenosti s Nemocnicí následné péče v Moravské Třebové na sociálních sítích dcera jedné klientky.

„Maminka byla v horším stavu, než tam přišla. Vybavení mi připadalo jako po válce. Lidem dají jídlo na stolek, na který spousta nemocných ani nedosáhne. V neděli měli na svačinu půlku suchého nenamazaného chleba a studenou kávu. Když jsem si brala maminku domů, nemohla mluvit ani pořádně jíst, všechno ji vypadávalo z úst. Je to nedůstojné, jak tam žijí lidé, kteří celý život platili daně. Je mi z toho moc smutno,“ dodává šokovaná žena.

Ne všude je péče stejná

Na Svitavsku a Orlickoústecku je sedm léčeben dlouhodobě nemocných. U pěti je zřizovatelem Pardubický kraj. Moravskotřebovská Nemocnice následné péče, kde zůstala léčebna dlouhodobě nemocných jako jediné oddělení po zrušené nemocnici, je jednou z nich. Patří k nim ještě Vysokomýtská nemocnice a Albertinum v Žamberku. Litomyšlská a Svitavská nemocnice spadají přímo pod Nemocnici Pardubického kraje. Aeskulap v Červené Vodě a Poličská nemocnice jsou v soukromých rukou. Úroveň péče, kterou pacientům tato zařízení poskytují, však není všude stejná.

Stížnosti nebyly oprávněné

Vyjádření ženy, která se rozhodla postarat se o svoji maminku raději doma, není jediným nelichotivým hodnocením, které na adresu léčeben zaznívá. A co na to Pardubický kraj, který je zřizovatelem většiny léčeben? „Krajský úřad řeší stížnosti až v druhé instanci, neeviduje tedy všechny stížnosti, které léčebny dlouhodobě nemocných obdržely. Za poslední dva roky řešil krajský úřad pouze dvě stížnosti, které však nebyly vyhodnoceny jako oprávněné,“ uvádí vedoucí odboru zdravotnictví Krajského úřadu Pardubického kraje Miroslav Gregor.

Podobně hovoří i tiskový mluvčí Nemocnice Pardubického kraje Dušan Korel. „Péče o pacienty v léčebnách dlouhodobě nemocných v Litomyšlské a Svitavské nemocnici je zajištěna,“ sdělil stručně Deníku.

Na dotaz, jak je zajištěna péče, zda se léčebny nepotýkají s nedostatkem personálu, pečují o klienty na odpovídající úrovni, nemají zastaralé nebo nevyhovující vybavení, zda probíhají pravidelné kontroly, Miroslav Gregor ujišťuje, že kvalitní a bezpečný provoz v zařízeních kraje ohrožen není.

„Příspěvkové organizace jsou pravidelně kontrolovány, a to jak po ekonomické stránce, tak je pravidelně navštěvují také orgány hygienické služby. Personální situace je obdobná jako v celém zdravotnictví, mají problémy sehnat lékaře, ale přece jenom je to o něco lepší než v akutních nemocnicích,“ upřesňuje vedoucí odboru zdravotnictví.

Že úroveň léčeben není všude stejná, dokazuje ocenění, které nedávno získalo Albertinum v Žamberku, které se pyšní certifikátem kvalitní a bezpečná nemocnice.

Autor: Jiří Šmeral

9.10.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Hnutí ANO uspělo ve volbách. Jeho pardubický lídr Martin Kolovratník se znovu stal poslancem. Získal 4 996 preferenčních hlasů.

Na Svitavsku je vítězem voleb hnutí ANO

Houbař je nezvěstný, policie po muži pátrá.
2

Houbař byl nalezen v Trstenici, podle policie je v pořádku

V Janůvkách má polovina voličů odvoleno

Janůvky - Nevelká obec nedaleko Křenova patří z pohledu počtu oprávněných voličů k nejmenším na Svitavsku. V pátek kolem sedmé hodiny večer bylo v malé volební místnosti v budově obecního úřadu plno.

V Udánkách se volí v hospodě

Udánky/Moravská Třebová - V místní části Udánky mohli voliči spojit příjemné s užitečným. Volební místnost totiž sousedí se sálem místní hospody.

Policie pátrá po seniorovi. Nevrátil se z tancovačky

Pardubicko - Pardubická policie prosí veřejnost o pomoc při pátrání po Jaroslavu Malimánkovi.

Volební účast v Jevíčku za první den předstihla ostatní města

Jevíčko – Páteční volební účast v malohanácké metropoli předstihla i větší měst na Svitavsku. Ve dvou volebních okrscích přímo v Jevíčku přišlo rozhodnout o budoucím složení poslanecké sněmovny dvaačtyřicet procent oprávněných voličů.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení