Emeritní pražský arcibiskup kardinál Dominik Duka to řekl ve svém sobotním kázání v koclířovském klášteře, ve kterém sídlí Českomoravská Fatima. Zdejší klášter je poutním místem a národním centrem Světového apoštolátu Fatimy, který uctívá zjevení Panny Marie v portugalské Fatimě v roce 1917 a šíří její poselství. Věřící tady byli svědky předání přesné kopie fatimské kaple, stojící v Portugalsku, zástupcům biskupských konferencí střední a východní Evropy.

„Teď vím, že se dostanu do tisku, a nevadí mi to,“ avizoval před svým kontroverzním vyjádřením Duka. V záznamu videa z jeho kázání začíná přetřásaná pasáž v čase 0:58.

Odcházející pražský arcibiskup Dominik Duka uvedl při slavnostní mši do funkce svého nástupce Jana Graubnera.
Papež vyzval Graubnera, aby setrval ve funkci pražského arcibiskupa

„Ano, válka na Ukrajině je hrozná. Ale válka na Západě je stejně hrozná. Dostali jsme se do ní proto, že jsme na naší cestě ztratili pannu Marii,“ řekl před svým prohlášením o potřebě zachování tradiční rodiny a poslání ženy. Jeho slova se okamžitě stala terčem řady reakcí na sociálních sítích.

Co si o přirovnání Duky, podle něhož je církev kvůli obhajobě tradiční rodiny nyní pod podobným tlakem jako za nacismu a komunismu, myslíte vy? Diskutujte a hlasujte v naší anketě.


Nahrává se anketa ...