Předčasná pomoc
Podle vedoucího stanice se sběr bodlinatých všežravců stal doslova národním sportem. Dnes jich máme přes osmdesát. „Lidé si myslí, že udělají dobrý skutek, když je k nám přivezou. Oni však mají prostě jenom smůlu, že jsou pomalí. Každé jiné zvíře se před člověkem včas schová. Samozřejmě máme ježky zazimované, ale stejně se občas vzbudí a hledají si potravu,“ popisuje někdy zbytečnou horlivost lidí Josef Zelený.
Dříve pro některého dojel i autem, ale dnes by potřeboval jednou tolik benzínu. Pravidelně však přiváží zraněné dravce. Případy, kdy si popálí křídlo od drátů vysokého napětí, neustále narůstají.
Záchranářům z Vendolí pravidelně přidělávají práci obyvatelé, kteří krmí labutě. „Každý rok se stává, že si na příděly zvyknou a neodletí. Lidé jim v dobré víře házejí pečivo. To však obsahuje sůl, zvířeti poškodí játra a ono zemře. V normálních případech přeletí na rozmrzlé toky do velkoměst a tam přezimují,“ poukazuje na rozšířený zvyk Josef Zelený. Pokud by jim někdo chtěl opravdu přilepšit, odborníci doporučují pšenici, kukuřici nebo obyčejný salát.´
K záchranné stanici neodmyslitelně patří psí útulek. Mají plno. Zájemců o štěňata se však pracovníci před Vánoci vyptávají, jestli se nejedná o překvapení pod stromečkem. Obávají se, že by lidé pejsky po svátcích vrátili zpátky.