Dojíždí-li se ze Svitav do Litomyšle dvacet pracovních dnů v měsíci, pravidelně se přičte na tachometru vašeho automobilu 840 kilometrů. Technické údaje jednoho z našich nejběžnějších vozidel s motory o obsahu 1,4 l uvádí kombinovanou spotřebu 6,6 litrů benzinu na sto kilometrů nebo 4,6 litrů nafty. Tudíž při květnové ceně naturalu 30, 90 korun za litr proměnil řidič na zplodiny sedmnáct set korun. Proti tomu majitel dieslu v květnu ušetřil šest stovek, jelikož jeho náklady na pohonné hmoty činily 1100 korun, protože litr nafty se dal tehdy koupit za 28,50 korun.

V letošním roce se situace změnila především pro majitele automobilů s dieslovými motory. Za litr nafty řidiči zaplatí běžných 31,90 korun. Za měsíční dojíždění do dvaceti kilometrů vzdáleného města si připlatíte oproti polovině roku 2007 až o sto třicet tři korun více. Pokud jezdíte na benzín, můžete se zaradovat. Měsíčně ušetříte na jedno nealkoholické pivo za 10,90 korun, a to díky poklesu ceny litru naturalu 95 o dvacet haléřů.

„Jako důchodci s necelými osmi tisíci korunami měsíčně mi zakoupení plné nádrže odčerpá patnáct procent příjmu za měsíc,“ říká Petr Horák z Poličky a dodává: „Vysoká cena benzínu mně vadí, protože ji tvoří z velké části daň, která záplatuje státní kasu.“

Denní dojíždění do Brna osoby ve věku 15 až 26 let není také žádnou lacinou záležitostí. V loňském roce stála zpáteční jízdenka Českých drah 130 korun, nyní o 45 korun podražila. Dojíždí-li se pravidelně, vyplatí se zakoupit In-kartu za minimálních 600 korun ročně a platit tak denně jen 88 korun. Pokud preferujete dojíždění autobusem, musíte si hodně připlatit. Jízdné do Brna se může lišit až o dvacet korun. Minimálně je nutné počítat s šedesáti šesti korunami, ale někdy po vás bude řidič žádat 78 korun, 80 korun i 86 korun, a to podle dopravní společnosti.

Středoškolák, který dojíždí do sousedního města za studiem se také výrazně prodraží. Musíte počítat s navýšením jeho kapesného o výdaje na dopravu v řádech stokorun. Vlak vyjde na šest stovek měsíčně, autobus zhruba na tisícovku.

Dojíždění přijde tak rodinu ve svitavském okrese, kde její tři členové denně odjíždějí za prací nebo studiem, na částku kolem 5 200 korun.