Automobil značky Wanderer byl vyrobený v roce 1933. Jánovi vůz koupili ve špatném stavu a otec Miroslava ho renovoval zhruba dva roky. „Vůz byl vyrobený ve Východním Německu ve městě Chemnitz, kde se nacházela továrna skupiny Auto Union. Do ní patřil Wanderer společně se značkami Audi, DKW a Horch,“ uvedl Miroslav Jána. Historický kousek je doslova klenotem rodiny. A když Jánovi vyjedou na výlet tímto veteránem, je to doopravdy událost. „Je to úplně jiná jízda než v moderním autě. Řízení, brzdy, spojka, všechno má svá specifika. Člověk na to potřebuje cit. Ale nejlepší je, když se může jet s otevřenou střechou. To je krásný zážitek,“ řekl Jána. Žádný „šnek“ to není. Wanderer jede i devadesát kilometrů v hodině. Na každodenní cestování to ale není. „Vyjedeme si tak jednou za měsíc, v létě i vícekrát a v zimě zase vůbec. Rádi jezdíme na srazy a ukážeme lidem pěkné auto,“ dodal Miroslav Jána.

Dnes lidé obdivují krásné naleštěné auto. Za tím ale stojí stovky hodin práce. „Otec koupil vůz ve špatném stavu a sám ho renovoval. Je poskládané z více aut. Součástky na tenhle typ vozu se shánějí těžko. Otec navíc dělal renovaci zcela sám. Teď už ale jen stačí auto vyleštit, mazat a starat se o motor,“ řekl Jána.

Když se objeví na čerpací stanici, mezi zákazníky budí pozornost. A co do historického vozu čepují? „Dříve jsme brali speciál, ale ten se přestal vyrábět. Nyní tankujeme Natural 95 a musíme do něho přidávat přísady pro starší motory,“ vysvětlil Miroslav Jána.

Wanderer Jánových z Poličky by si mohl klidně zahrát v nějakém dobovém filmu. Jenže… „To by byl problém. Filmaři se nechovají ke starým autům moc uctivě. Takže ho nepůjčujeme. Občas jedeme známým na svatbu nebo lidem, kteří se o našem voze dozví. Pro nevěstu a ženicha je to krásný zážitek,“ dodal Jána. A vyjížďka je zážitek i pro ně. Miroslav Jána usedá za volant v černém klobouku, jeho manželka v modrém a kolem krku má elegantní šálu.

„To si hned připadáte úplně jinak,“ říká mladá žena.

Pro rodinu je to styl života. „Otec se věnuje veteránům přes dvacet let, toto je jeho čtvrté auto a má ještě nějaké staré motorky. Vezmeme si vždy na vyjížďku dobové oblečení, to k tomu prostě patří,“ uzavřel Miroslav Jána.