Kvůli trvalým zdravotním problémům  se většina zvířat do svého přirozeného prostředí vrátit nemohou. Patří k nim také čáp bílý, kterému pracovníci stanice dali jméno Jindřich.

Pracovníci stanice si už ani nedokážou představit, že by právě tento člen zvířecího osazenstva ve voliéře chyběl. Je známý tím, že se ničeho nebojí a hlavně kolemjdoucím dává výhrůžně najevo, kdo je v Zeleném Vendolí pánem. Útočné klapání zobáku nezapomene nikdo, kdo měl tu čest se s Jindřichem potkat.

Zlověstné ticho

V posledních dnech se ale agresívní klapání z voliéry neozývá. Jindřich měl nepříjemnou nehodu. Nikdo nedokáže vysvětlit, co se vlastně nohatému ptákovi stalo. Skončil s rozlomeným zobákem od krku až po špičku na veterinárním stole. „Je teď v toku, staví hnízdo a je agresivnější než jindy. Na každého útočí. Nevíme, jestli ho v noci něco vyplašilo nebo do něčeho zobl," uvedl vedoucí stanice Josef Zelený. Mohl se zachytit i za drát.

Nebyl to pěkný pohled, který se pracovníkům stanice jednoho rána naskytl. „Čáp stál ve voliéře, zalitý krví. Chudák měl rozštípnutý celý zobák. Tak jsme ho okamžitě naložili a odvezli k doktorovi Lukáši Rambouskovi do Svitav," popisoval Josef Zelený. Lékař ptákovi zobák odborně sdrátoval. „V inhalační narkóze mu doktor zobák navrtal a části k sobě stáhl nerezovými dráty," upřesnil vedoucí stanice. Zůstala ale otázka,  sroste zobák nebo ne, co s Jindřichem bude? „Spojili jsme se proto s doktorem Martinem Ptáčkem, odborníkem, který pracuje pro zoo ve Dvoře Králové. Jsme domluvení, až se poranění trochu usadí, že přijede a čápovi zobák zpevní  pryskyřicí," informoval o další operaci Josef Zelený. Pak už by mělo být všechno v pořádku.

V současné době Jindřich užívá antibiotika, aby se rána lépe zhojila a pták případně nedostal infekci. Podle Josefa Zeleného v této roční době  by měl čáp stavět hnízdo. Musí být ale zavřený, aby byl v klidu. „Až dobere léky, tak ho pustíme, aby mohl ve stavbě pokračovat," řekl vedoucí stanice. Jestli mu to se sdrátovaným zobákem půjde, kdo ví.

Ztráta krve

Pracovníci stanice mají ale ještě jiné obavy. „Máme trochu pochybnosti, jestli čáp zranění vůbec přežije. Přišel o hodně krve," konstatoval Josef Zelený.

Jindřich patří v záchranné stanici ke stálým obyvatelům. Společně s partnerkou Boženou se jim už několikrát podařilo zahnízdit a vyvézt mladé. Nedávno jim pracovníci stanice zvětšili voliéru a hnízdo pro letošní čápata už mají pěkně zastřešené.