Známý čáp Jindřich, jak nohatému ptákovi pracovníci stanice důvěrně říkají, letos opět zabodoval. Se svou partnerkou, třiatřicetiletou Boženou, se stará o malá čápata. „Mláďata mají potřetí. Poprvé měli dvě, pak pět a letos vyvedli tři," potvrdil Josef Zelený, vedoucí stanice.

Správná péče

Dvanáctiletý Jindřich je ve stanici odmalička. „Odchovali jsme ho od jednodenního mláděte. Našli ho dělníci, když vypadl z hnízda," vzpomínal vedoucí stanice. Čáp si navykl na lidi. „Trvalo zhruba deset let, než se podařilo, aby měli s partnerkou mladé," poznamenal vedoucí stanice. Podle Josefa Zeleného se stává už pravidlem, že v zajetí čápi hnízdí. Potřebují k tomu ale správnou péči. Na vejcích pak sedí asi třicet tři dní.

Čápi jsou všežravci. „U nás je krmíme nakrájeným hovězím a kuřecím masem, jednodenními kuřaty," řekl Josef Zelený. Čapí rodiče o své potomky pečují. Pracovníci stanice připravují krmení, aby je mohli Jindřich s Boženou nakrmit. „Mladé krmí třikrát denně," upřesnil vedoucí stanice.

Když se mláďata osamostatní, není důvod, aby zůstala dále ve stanici. „Na podzim je vypouštíme k hejnům táhnoucích do teplých krajin," dodal Josef Zelený. Vloni odchovaná mláďata vypustili zvířecí záchranáři také do volné přírody.