Na tom, zda Jimramovští dostanou peníze z Evropské unie, nyní stojí záměr vybudovat protipovodňové stěny u řeky Svratky. Ta se zejména v období jarního tání nebo po prudkých přívalových deštích rozvodňuje a zaplavuje okolí.

Řešením mají být protipovodňové stěny. Jejich podoba se však nelíbila všem obyvatelům městyse, proto zástupci radnice studii záměru veřejnosti podrobně představili. „Chtěli jsme lidem ukázat, že se nejedná o nějaké obrovské monolity, přes které není na vodu vidět. Protože si to mnozí z nich nedovedli představit, vytvořili jsme počítačovou vizualizaci. Vznikla by nejenom ochrana proti vodě, ale také odpočinková zóna,“ uvedl jimramovský starosta Pavel Kalášek.

Dodal, že po prezentaci se již ze strany obyvatel žádné zásadní připomínky nevyskytly. „Vizualizace je jenom návrh, protipovodňová opatření nakonec mohou vypadat jinak. Chtěli jsme mít ale něco v ruce, až to budeme lidem vysvětlovat,“ prohlásil Pavel Kalášek.

Realizace však závisí především na obstarání potřebných financí. Protože částka se může vyšplhat na desítky milionů, pomoci by mohly peníze z Evropské unie.

Kdo to zaplatí?

„Zatím nemáme žádné rozpočty, ale bez dotací bychom do něčeho takového vůbec nešli. Kdyby všechno vyšlo podle našich představ, mohlo by se stavět odhadem tak za dva roky,“ sdělil Kalášek.

Svratka pravidelně vyplavuje také sousední Unčín, kde obvykle při tání ledové kry ucpou koryto, a voda se pak rozlije po obci. „Už před několika lety měly vzniknout ochranné hráze, ale nakonec byl protipovodňový projekt zastaven kvůli finanční neúnosnosti vzhledem k možné ochraně. Proti novému projektu však měli letos zase výhrady ochránci přírody z Havlíčkova Brodu. V současné době ještě nemáme vyrozumění, co bude dál,“ sdělila starostka Unčína Vlasta Grohová.