Areál se díky investicím Pardubického kraje postupně proměňuje a modernizuje pro pacienty a klienty, přičemž zůstávají zachovány historické prvky budov.

Z krajského rozpočtu bylo do léčebny v posledních čtyřech letech investováno 72 milionů korun. Úpravami prošly historický pavilon a unikátní lehárny. „Dětský pavilon nebyl od doby výstavby kolem roku 1923 nikdy opravován a prošel jen částečnou rekonstrukcí. Takže jsme rádi, že už ho můžeme dva roky využívat v jeho současné podobě,“ vysvětlila ředitelka jevíčského ústavu Lenka Smékalová. Další investicí byla rekonstrukce unikátních dřevěných leháren, které byly postavené pro pacienty s tuberkulózou hospitalizované na izolovaných lůžkách.

PRVNÍ PAVILON

Opravy v léčebně ale zdaleka nekončí. V plánu je lůžková část pavilonu S. Letos došlo na projekt spojený s úsporou energie za více než 26 milionů korun. Hotovo má být v dubnu roku 2021. „Připravujeme navíc rekonstrukci lůžkové části pavilonu, společných prostor a pokojů, která společně s obnovou střechy předpokládá náklady přes 60 milionů,“ uvedla krajská radní pro zdravotnictví Michaela Matoušková. Kraj chce na modernizaci využít evropskou dotaci.

Pavilon má být dokončený v roce 2023. „Pavilon S byl postaven jako první léčebná budova ústavu pro pacienty s tuberkulózou v letech 1914 až 1916,“ přiblížila historii ředitelka Smékalová. Přízemí již v minulosti sloužilo pro vyšetřovny, ambulance a zázemí. Druhé až čtvrté nadzemní podlaží patří lůžkovým oddělením a tak to zůstalo až do dnešní doby. „Při rekonstrukci je navíc nutné zachovat autentické cenné prvky v interiéru, protože budova je památkově chráněná,“ dodala Smékalová.

PACIENTI Z CIZINY

Jevíčský ústav se specializuje na pneumologická onemocnění, pneumologické a pohybové léčebné rehabilitace a diagnostiky a léčby tuberkulózy. Disponuje 176 lůžky a komplexem odborných ambulancí a vyšetřoven. „Není divu, že unikátní komplex přitahuje pozornost nejen klientů z České republiky, ale i ze zahraničí,“ podotkla Matoušková.

LÉČEBNA VE FILMU

Díky unikátní architektuře jsou dnes památkově chráněné budovy léčebny v Jevíčku také častým a vyhledávaným cílem historiků a filmařů. Točil se tady mimo jiné televizní seriál Labyrint, kriminální film Filipa Renče Zrozen bez porodu nebo také Četnické humoresky. (ik)