Na místní obyvatele i turisty čeká ve městě novinka. Tou je zbrusu nová literární stezka, kterou v Jevíčku vybudovali na motivy pohádkové knihy Milana Valenty Muřinoh a Krchomilka, jejíž děj se ve městě odehrává. Trasa je veřejnosti přístupná od pátku 3. června. Křtu, při kterém si přítomní v uvolněné atmosféře připíjeli slivovicí, se zúčastnily desítky lidí.

„Stezka je krásná a máme velkou radost, že se podařilo dílo dotáhnout do konce," prohlásil starosta Dušan Pávek. Podle něj se v Jevíčku inspirovali jičínskou Rumcajsovou stezkou. „Snažili jsme se u nás něco podobného připravit pro děti a turisty, aby při návštěvě mohli městem putovat po stopách zajímavého příběhu," dodal Dušan Pávek. Literární trasa má celkem sedm zastavení a na každém z nich na zájemce čeká jedna otázka spjatá s dějem knihy Muřinoh a Krchomilka.

Správné odpovědi mají řešitelé zapisovat na dotazník, který si můžou vyzvednout a následně odevzdat v informačním centru na náměstí. Každého čtvrt roku se bude konat slosování a výherce získá knihu s podpisem Milana Valenty. Autor předlohy na pátečním křtu nemohl chybět. U každého zastavení přečetl krátký úryvek ze své knihy.

„Stezka se mi moc libí. Kameny jsou krásně udělané. Podařilo se sladit design s příběhy z knihy a provést budoucí poutníky po místech, o kterých se v ní vypráví," nechal se slyšet Milan Valenta, který do budoucna plánuje napsat obdobné dílo.

Děj nového díla však nebude umístěný do Jevíčka ani jinam na Malou Hanou. „Už jsme domluvení s nakladatelstvím Albatros. Na podzim by měla vyjít podobná kniha," prozradil Milan Valenta. Ta se bude týkat Olomouce a Olomoucka. Pokud vyjde vše podle plánu, tak by se křtu druhé knihy měl zúčastnit jevíčský starosta.

O plánech na vznik literární stezky jsme čtenáře Deníku informovali již v polovině února. „Hotové bychom to chtěli mít v ideálním případě do června, kdy se u nás uskuteční tradiční festival Jevíčkovění," uvedl tehdy radní Rudolf Beran. To se nakonec podařilo. Festival začal už ve čtvrtek 2. června galavečerem v jevíčské synagoze, na programu byla poezie i hudba. V pátek festival pokračoval křtem stezky a večer koncertem krajových písní cimbalistky Zuzany Lapčíkové a hudebních souborů. V sobotu se návštěvníci mohli těšit na lidovou tvorbu obrazem i slovem, řadu koncertů, divadelní představení i bubnování na africké bubny se šamanem Lubomírem Holzerem.