Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Jevíčko je plné bariér, mají zmizet z chodníků i budov

Jevíčko – Jen několik úseků pěších tras ve městě je bez bariér a z padesátky objektů zhruba pětina. Takový je výsledek pasportu pěších tras, který nechali vypracovat radní. Vedení města si uvědomuje, že bezbariérovost veřejných objektů není ideální, a pasport má být podkladem pro budoucí úpravy.

29.7.2017
SDÍLEJ:

Jevíčko je plné bariér mají zmizet z chodníku i budov.Foto: město Jevíčko

„Bezbariérovému užívání za současného stavu vyhovuje jen několik málo úseků pěších tras, především v první polovině Palackého náměstí. Dalším úsekem, který lze považovat za bezbariérový, jsou pěší trasy v Nerudově ulici,“ shrnul výsledky pasportu místostarosta Miroslav Šafář. 

Analýza se zaměřila také na objekty ve městě. U nich se posuzovala dosažitelnost a dostupnost. Hodnotily se všechny sociální, školské, veřejné instituce, prodejny, především základních potravin a finanční instituce. Posuzovala se rovněž dosažitelnost veřejné dopravy, zejména autobusové zastávky. Celkem šlo o 51 objektů. Zhruba dvanáct do jisté míry splňuje podmínky bezbariérové dosažitelnosti. Zbytek objektů je bezbariérové nedosažitelný. 

NUTNÁ BUDE ÚPRAVA CESTY KE STŘEDISKU
Bezbariérová trasa musí mít šířku minimálně metr a půl. Nutná je proto například úprava chodníku v Třebovské ulici s vazbou na ulici Okružní II, kde se nachází zdravotní středisko. 

Pokud jde o stávající objekty, téměř plně bezbariérová je, vyjma sekce pro mládež, městská knihovna, která se nachází v přízemí historické budovy zámečku. „Mírné převýšení mezi vstupním prostorem pro odbavení návštěvníků a sekcemi s uloženými knihami je řešeno šikmou rampou,“ vysvětlil Miroslav Šafář. Vyhovuje i Středisko pečovatelské služby. A to díky schodišťové sedačce, která zpřístupňuje byty v prvním patře. „Sedačka byla pořízena z příspěvku na speciální pomůcku pro osobu s pohybovým postižením a díky daru Oblastní charity Moravská Třebová,“ doplnil. 

Bezbariérová naopak není budova městského úřadu. „V tomto směru cítíme rezervy, které jsou dány původní dispozicí objektu,“ přiznal místostarosta. Podobná situace je v muzeu. Mezi vstupním prostorem a dalšími místnostmi je schod. Prostory v muzeu jsou navíc pro případnou návštěvu vozíčkáře poměrně stísněné.

Na bezbariérové úpravy chce město požádat o dotaci ze Státního fondu dopravní infrastruktury. „Priority, kterých by se žádost měla týkat, se budou diskutovat v dopravní komisi a pak budou předloženy radě města,“ nastínil další postup místostarosta Šafář.

Autor: Jiří Šmeral

29.7.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto.

Senior se nevrátil z procházky, pátrá po něm policie

Sedmkrát správně? Pouze jediný hráč to svedl, Tomáš Pánik bere prvenství

Stávkovali lékaři a někde i lékárny

Pardubice – Několik tisíc praktických lékařů dnes zavřelo své ordinace kvůli stávce. Nesouhlasili totiž s přílišným papírováním, elektronickými recepty a nedostatkem peněz. Mimo provoz bylo na půl hodiny také asi 400 lékáren.

Hrozí zhroucení stropu. Bazén při škole musejí zavřít

Moravská Třebová – Zdá se, že bazén při základní škole na Palackého ulici, který ve večerních hodinách využívala i veřejnost, definitivně dosloužil. Podle statika, kterého radnice pověřila prověřením technického stavu bazénu hrozí propadnutí stropu. 

Naši prvňáci ze ZŠ Vidlatá Seč a Trstěnice

Svitavsko - Každou středu vám představujeme letošní prvňáčky ze Svitavska.

ON-LINE: Ptejte se trenéra svitavských basketbalistů

Svitavy – Lubomír Růžička, kouč Dekstone Turů Svitavy a dosavadní asistent reprezentačního trenéra, odpoví na dotazy čtenářů Deníku.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení