Sokol Kbely – Svitavy 79:98

Body: Lepold 18, Němeček 16, Teplý 15, Dvořák 11, Dylowicz, Šindelář 10, Hrníčko 9, Havránek 4, Sabol 3, Nohal 2.

Hosté nastoupili bez zraněného nejlepšího střelce Tomáše Macely, i proto šel soupeř na začátku do vedení (22:14). Na domácí ale platil přechod na osobní obranu, hosté postupně hru srovnali a v poslední vteřině první čtvrtiny trojkou Dylowicze z vlastní poloviny (!) vůbec poprvé vedli.

Od té chvíle ovládli dění na palubovce a výbornou tříbodovou střelbou (12 trojek) zvyšovali náskok. Domácí působili dost bezradně a jen ztěží se prosazovali, naopak všichni Svitavští hráli v pohodě a plná koncentrace na týmový výkon jim přinesla zcela zasloužené vysoké vítězství.

Zápas řídil mezinárodní rozhodčí Ivan Zachara (píská i v Eurolize) a jeho zkušenosti byly znát. O kvalitě mužstva Kbel svědčí jeho nedělní výhra nad vedoucím Žďárem.

Nymburk B – Svitavy 82:68

Body: Hrníčko 21, Šindelář 17, Teplý 11, Sabol 8, Lepold 6, Němeček 4, Havránek 1.

Mladí hráči Nymburka porazili v sobotu Žďár a posíleni o ligisty Hubálka se Sýkorou očekávali jasný zápas proti poslednímu týmu tabulky . Hosté je ovšem notně zaskočili zónovou obranou a nasazením rozehrávače Havránka a brzy vedli 14:3. Za osm minut se trefil za domácí jen Hubálek, zatímco Svitavy přidaly další tři trojky a první čtvrtinu vyhrály 26:9!

„Svoje vysoké vedení jsme drželi ještě v 15. minutě – 34:16, ale to již někteří hráči nedokázali udržet koncentraci na zápas a začali komentovat výroky rozhodčích. To nás stálo pracně vybudovaný náskok, po nezvládnuté koncovce druhé čtvrtiny to bylo jen o sedm bodů,“ sdělil svitavský trenér Pavel Špaček.

Jeho svěřenci udržovali odstup ještě pět minut, ale pak jim totálně odešla střelba. Přesto se drželi, čtyři minuty před koncem bylo vyrovnáno 66:66. „Psychicky náročný tlak v koncovce jsme ale nezvládli a soupeř i s přispěním nepřesných rozhodčích dovedl utkání k výhře. Pokud dáte za posledních pět minut zápasu pouhé čtyři body, nemůžete vyrovnanou koncovku nikdy vyhrát,“ uvedl Špaček a dodal.

„Zápas jsme si prohráli sami špatně sehranými koncovkami čtvrtin a ztrátou koncentrace na vlastní výkon. Jinak jsme určitě nebyli horší.“ Boj o záchranu komplikuje Svitavům také výhra jejich víkendových rivalů nad Žďárem. „Nemůžeme si dovolit zaváhat v domácích duelech s Rychnovem a Hradcem Králové. Kéž bychom poprvé v této sezoně nastoupili kompletní,“ přeje si svitavský trenér. (rh, špa)