Z Evropské unie získalo město zhruba čtyři sta milionů korun. Jde o velkou zakázku a za několik dní bude vypsáno výběrové řízení.

Jaromír Odstrčil ale napadl starostu Michala Kortyše. Poukazuje na způsob a rychlost, jak se snaží rada a zastupitelstvo vybrat dodavatele. „Jsem si jistý, že zakázka bude „prodaná nevěsta“. Dostane ji jistá firma z nedalekého města. Jméno firmy jsem uložil v advokátní úschově. Pokud dojde k vybrání tohoto subjektu, bude to důvod k napadení výběrového řízení se všemi důsledky. Právě tato firma se má stát sponzorem kulturních aktivit města a Smetanovy Litomyšle,“ uvádí Jaromír Odstrčil v otevřeném dopisu starostovi Litomyšle Michalu Kortyšovi.

Starosta se ale brání, že by výběrové řízení bylo zmanipulované. „Práce na projektu postupují podle harmonogramu, neřídí se volebním obdobím. To, že výběr zhotovitele spadá na podzim, není úmysl. Vyplývá to ze složitých jednání a kontrol ministerstev. Podmínky výběrového řízení schvaluje ministerstvo kultury. Nyní zadávací podmínky prověřují pracovníci z ministerstva kultury,“ sdělil starosta Michal Kortyš. Výběrové řízení na dodavatele pro zámecké návrší je přísně sledované.

„Výzva k podání nabídek bude zveřejněna na internetu a bude se moci přihlásit kterýkoliv uchazeč. Rozhodně není možné oslovovat jednotlivé firmy. V komisi usednou odborníci a zástupci všech politických stran, které jsou v zastupitelstvu. Navíc se zúčastní dva pracovníci z ministerstva kultury,“ dodal Kortyš. Jaromíru Odstrčilovi doporučuje, pokud má konkrétní informace o protiprávním jednání, aby se obrátil na policii.

Odpověď Michala Kortyše na otevřený dopis najdete ZDE.