Text memoranda si můžete přečíst ZDE.

Nyní je v regionu celkem osmnáct větrných elektráren s instalovaným výkonem 18,7 megawatthodin. Většina z nich leží ve vzdálenosti šest až deset kilometrů od Svitav. „Domníváme se, že je to již dostatečný podíl, který staví Svitavsko na čelní místa nejen v Pardubickém kraji ve využití obnovitelných zdrojů energie,“ sdělují zástupci tří občanských sdružení ze Svitavska v memorandu. Podepsali ho ve čtvrtek odpoledne ve Svitavách. Svůj autogram k němu připojili předseda organizace ochránců přírody Rybák Jiří Mach, Světlana Kysílková za sdružení Pohoda Koclířov a Dagmar Fialová ze sdružení Lavita Svitavy.

Chybí koncepce?

Upozorňují krajské radní a představitele místních samospráv i úředníky a investory. Tvrdí, že neexistuje koncepce, která by stanovila pro výstavbu limity v počtech větrných elektráren v území krajů, měst i obcí.

Naopak zástupci investorů a provozovatelů elektráren uvádějí, že dosavadní proces schvalování výstavby je závislý na koncepci kraje a také ministerstva životního prostředí.

„Územní plány kraje, mikroregionu nebo obcí a měst nejsou dostatečným prostředkem pro ochranu krajiny a jejího rázu,“ domnívá se Jiří Mach. Stejný názor má i Dagmar Fialová a Světlana Kysílková. Příznivci větrné energie ale upozorňují, že každý větrník prochází složitým schvalováním. „Větrná elektrárna musí s odpovídat zákonu o posuzování vlivu stavby na životní prostředí,“ namítá Petr Havlíček z České společnosti pro větrnou energii a starosta Vítějevsi

Ochránci přírody tvrdí, že šíření větrníků do krajiny Svitavska velmi pomáhá silný lobbystický tlak. Petr Havlíček ale říká, že devadesát procent žádostí o výstavbu větrných elektráren je zamítáno. Česká společnost pro větrnou energii podala před několika týdny i stížnost k Evropské komisi.

Ekonomický přínos

Jedna větrná elektrárna je podle Martina Hofmana, provozovatele větrných elektráren, schopná za příznivých podmínek vyrobit zhruba třicet tisíc kilowatthodin elektrické energie denně. Za její prodej majitel získá přes sedmdesát tisíc korun. Část zisku přichází i do pokladen obcí. Například u Žipotína stály větrníky jako jedny z prvních v okrese. „Získali jsme odstupné v řádech statisíců korun. Nyní nám firma platí desetitisíců korun,“ sdělil starosta Alois Křivánek.

V současné době stojí ve svitavském okrese a v jeho těsném sousedství osmnáct větrných elektráren. Dvě další přibudou v polovině příštího roku na Vysokém Poli mezi Dětřichovem a Koclířovem.