„Posekám trávu na zahradě u domu a v pytli ji vyvezu na kompostárnu. Nechci, aby mi u domu smrděla tlející tráva,“ řekl Pavel Dvořák.

Ne pro všechny obyvatele Litomyšle je ale tohle běžný postup. Řada lidí si u domu posekala, ale hromadu pak nechali ležet a čekali, až ji městské služby vyvezou. V podstatě ale založili černou skládku.

„Hromádky jsme přestali z ulic odvážet, protože při posledním svozu jsme jich napočítali padesát,“ uvedl Karel Kalousek, ředitel Městských služeb Litomyšl.

Nádoba na bioodpad.
V kraji přibývají hnědé popelnice na bioodpad

Přitom možností, jak se zbavit bioodpadu mají lidé ve městě hned několik. A kupy trávy na ulici mezi ně rozhodně nepatří. „To by pak každý mohl nechat rozbitou lednici na parkovišti nebo vyhazovat nepotřebné věci na chodník,“ podotkl Kalousek.

V Litomyšli mohou lidé zelený odpad zavézt na kompostárnu nebo využívají speciální kontejnery, které jsou přímo na bioodpad určené. „Na jaře a na podzim děláme navíc svozy zdarma. Dáváme taky dotace na nákup kompostérů. Dosud jsme jich rozdali skoro pět stovek,“ dodal místostarosta Radomil Kašpar.

Každé město v Pardubickém kraji jde svojí cestou. Litomyšl hnědé popelnice nechce.

Na kompostárnu vsadili také v nedaleké Příluce. „Postavili jsme obecní kompostárnu a každá domácnost má ještě k dispozici kompostér,“ sdělil starosta Příluky David Šimek.

Ilustrační foto
Trávníkům odzvonilo, města omezují sekání

Jinde se ale osvědčily hnědé popelnice na bioodpad. Mají je lidé ve Vysokém Mýtě nebo Chrudimi.

„Letos jsme v části města zahájili pilotní projekt svozu bioodpadu od rodinných domů. Příští rok rozšíříme svoz bio od rodinných domů na celé město, a to včetně všech městských částí okolo. Chystáme také řešení pro sídliště a plánujeme zavést pytlovaný svoz plastů a papíru,“ přiblížil plány chrudimský místostarosta Aleš Nunvář.

Mezi prvními městy v kraji, kde začali řešit likvidaci bioodpadu, bylo Vysoké Mýto. Se zeleným odpadem pracují už od roku 2005.

Ilustrační foto
Kompostéry na zahrady rozdávají lidem zadarmo

„Hnědé popelnice se nám osvědčily hlavně u rodinných domů. Lidé si mohou vybrat, zda chtějí kompostovat bioodpad na zahradě nebo ukládat do hnědé popelnice. Třídí opravdu zodpovědně. Bioodpady do popelnice odkládají bez obalů a skutečně jen ty odpady, které do hnědé popelnice patří,“ sdělila Marie Lněničková, mluvčí Vysokého Mýta.

U bytovek je to ale horší, v popelnicích bývají i zbytky jídla a další odpad. Veškeré bioodpady z hnědých popelnic a ze sběrných dvorů se ve Vysokém Mýtě zpracovávají už roky na kompostárně. Dříve kompost rozdávali v Mýtě lidem zdarma, nyní za něj účtují jen symbolickou cenu a zelené hnojivo využívají taky při údržbě veřejné zeleně.

Ilustrační foto
Méně sekání, více lučních kytek

Každé město v Pardubickém kraji jde svojí cestou. Litomyšl hnědé popelnice nechce.

„Náklady na likvidaci by se zvýšily. Firma Liko by navíc musela pořídit speciální vůz. Zaznamenali jsme s tím špatné zkušenosti, tráva v popelnicích hnije a smrdí. Raději přidáme peníze na kompostéry,“ vysvětlil Kašpar. Kompost pak mohou lidé využít zase na zahradě a je podle něho zbytečné vozit trávu někam na další zpracování.