„Sklad byl nepotřebným majetkem, který bychom znovu uvedli do stavu potřebného. Na přechodnou dobu bychom zajistili jeho střežení vojenskou policií, což je jeden z požadavků místního obyvatelstva," uvedl včera náměstek ministra obrany Tomáš Kuchta. Podle něj bude stát usilovat o to, aby se muniční sklad v Květné stal do budoucna součástí integrovaného záchranného systému a přešel pod správu ministerstva vnitra. Ve Vrběticích už tři soukromé subjekty naložily svou munici. Ten čtvrtý dělá maximum pro její odvoz. Do Květné by však putovaly čtyři tisícovky tun munice. To je současná maximální kapacita skladu. „Neřekl bych nyní, že ji sem skutečně povezeme. Bude záležet na firmě, která nám deklarovala, že není schopná umístit materiál vlastními silami," dodal Tomáš Kuchta. Existuje také možnost, že do Květné by materiál neputoval vůbec, pokud by se jej podařilo v mezidobí prodat. „Možná tu nebude nic, možná polovina. Záleží na tom, kolik toho bude nutné převézt," upřesnil.

Přitom armáda avizovala, že není možné, aby státní složky hlídaly soukromou munici v rukou soukromníků. Nakonec se rozhodla jinak i na přání starostů a hejtmana Pardubického kraje. Podle Kuchty bude tento stav trvat jen dočasně. „Dokud se nenajde žádné lepší řešení, pohlídá areál vojenská policie," sdělil.
Ještě tento týden nebylo zřejmé, jak bude dále ministerstvo obrany s armádou postupovat. Hejtmana Martina Netolického nakonec potěšilo, že stát vyslyšel argumenty obcí i kraje a přijal je. „Naše požadavky ve vztahu k ostraze objektu jsme jasně formulovali. Ve chvíli, kdy jí bude vojenská policie, je to dílčí úspěch. Dohoda je oboustranná," pochvaloval si vstřícnost ministerstva obrany Martin Netolický s tím, že situaci okolo muničního skladu bude nadále sledovat i proto, že je nutné se poučit z události ve Vrběticích.

Provedou úpravy

„Musíme mít hlavně informace. V tuto chvíli nevíme, co sem bude umístěno, v jakém technickém stavu a jaká jsou další rizika. Areál byl opuštěný více než rok, takže se musí hovořit také o havarijních plánech. Ty musí předložit ministerstvo obrany jak bezpečnostní radě státu, tak i kraje. Svoláme bezpečnostní radu kraje, kam budou všichni přizvaní, protože se areál rozkládá na hranici obcí s rozšířenou působností Polička a Svitavy," připomněl Martin Netolický. Hejtman chce záruky, že nedojde k dalším detonacím.

„S dohodou souhlasíme a jsme s ní spokojení. Pouze budeme bedlivě kontrolovat kroky, které ministerstvo obrany slíbilo. Budeme mu důvěřovat, ale zároveň kontrolovat, jestli plní sliby," nechal se slyšet starosta Petr Škvařil po jednání všech zúčastněných stran. Přitom byl ještě tento týden rozzlobený, že stát jedná „o nás, bez nás". Bývalý muniční sklad se přitom nachází v katastru čtyř obcí – Vendolí, Květná, Radiměř a Pomezí.

Jejich starostové se nemusejí obávat o bezpečnost. Podle zástupce krajského vojenského velitelstva je zabezpečení nejmodernější v republice, vznikalo už kolem roku 2004. Jsou tu vybudované nejen tlumící valy, ale svou úlohu při haváriích by sehrály i místní lesy. Náměstek ministra obrany Tomáš Kuchta však dodal, že bude nutné připravit ještě opancéřování vrat do budovy, oplocení a další technické prvky. Nutné je také dodržet zásady režimu uvnitř vojenského prostoru a úprava vnitřního perimetru. Na podobném principu byl totiž provozovaný také vrbětický sklad.

Zatím není jasné, kdy by armáda začala s převozem zbylé munice z Vrbětic do Květné. Důležité je, kdy ustanou samovolné detonace v areálu na Zlínsku. Potom musí armáda společně s policií, kde vedou paritní hlídky, počkat dalších sedm dní od posledního výbuchu. Teprve potom by bylo možné začít nakládat munici na téměř sto osmdesát kilometrů dlouhou cestu na jižní konec východních Čech.

Přitom Tomáš Kuchta naposledy uvedl, že by armáda první várku do Květné vyslala už během čtrnácti dní. „To by byl úplně nejoptimističtější výklad celé věci. To by však musely okamžitě ustat výbuchy ve Vrběticích," doplnil náměstek ministra obrany.

Až v budoucnu zmizí z areálu případné poslední zbytky munice, měl by se stát záložním skladem pro potřeby armády. To je úplná novinka už proto, že armáda jej chtěla v příštím roce prodat.