„Nemůžete skácet alej, která má historii," rozčilovali se lidé ve městě a bojovali za alej kaštanů pod zámkem. Marně. Stromy nechá město skácet a nahradí je nové dřeviny.

Kácet?

Jírovce v Jiráskově ulici jsou pro okolí nebezpečné. To vyplývá z tomografických zkoušek, které si nechalo udělat město. „Máme dvě možnosti, jak tento problém vyřešit," uvedl Pavel Jiráň, vedoucí odboru místního hospodářství. První je stromy pokácet a nahradit je novými. „Druhou možností je drasticky redukovat koruny stromů," vysvětlil Pavel Jiráň. Jde o významný zásah do městské zeleně, proto měli poslední slovo zastupitelé.

„Ty kaštany pod zámkem jsou moje srdeční záležitost. Chodím kolem nich dvacet let do práce. Viděla jsem posudek stromů a hodně jsem přemýšlela. Jsem pro skácení, ale měly by tam být stejné kaštany jako teď, aby si děti mohly sbírat plody," řekla zastupitelka Terezie Šmolíková. Stromy jsou podle odborníků ve špatném stavu. Jen ořez větví by nic neřešil. „Jsem pro skácení všech stromů a vysázení nových. Počítám ale, že bychom stávající alej nahradili vzrostlejšími stromy, abychom nemuseli čekat několik let, než vyrostou," uvedl místostarosta Vojtěch Stříteský. Lidé totiž mají v paměti ještě následky vichřice v roce 2008, kdy na zámeckém návrší popadalo množství stromů.

Dřevorubci alej filozofů skácí. O nové podobě rozhodnou architekti a památkáři i zastupitelé města.