Je konec! Atmosféra v nemocnicích v Pardubickém kraji se postupně uklidňuje. „V tuto chvíli jsou výpovědi staženy ve snaze stabilizovat situaci s vydat jasný signál,“ potvrdil v pátek ráno Jiří Uher, předseda Lékařského odborového klubu ve Svitavách.

Teprve v pátek však došlo k dohodě mezi vládou a lékaři. Lidé tak netrpělivě očekávají, kdy se nemocnice vrátí k plánovaným operacím, které na konci listopadu odložily. „Ve čtvrtek jsem zjišťoval odloženou operativu. Třeba v Ústí nad Orlicí došlo k poklesu asi o dvacet procent. Není to zásadní oproti prvním předpokladům, kdy to vypadalo, že v prosinci budou plánované operace úplně zrušené,“ uvedl hejtman Martin Netolický.

Krajská nemocnice Pardubice. Ilustrační foto.
Nemocnice se ohradila: Situace je extrémní a hrozba protestů lékařů stále trvá

Ovšem návrat do běžného provozu nebude v nemocnicích ze dne na den.

„Vzhledem k tomu, že provoz je v nemocnicích plánován několik týdnů dopředu a až do pátečního poledne platilo doporučení, aby lékaři výpovědi nestahovali, zůstává v našich nemocnicích i nadále v platnosti stávající režim,“ upozornila mluvčí Nemocnice Pardubického kraje Kateřina Semrádová.

Prosinec bývá z pohledu plánované péče silný podle Semrádové hlavně v první polovině. „Za normálních okolností bychom tak hovořili o jejím utlumení v příštím týdnu, protože ve druhé polovině měsíce je s ohledem na vánoční svátky zajištěna primárně péče neodkladná,“ doplnila mluvčí.

Lékařka Ester Hladíková ze svitavské porodnice.
Výpovědi jsme stáhli pod tlakem vedení, říká lékařka ze svitavské porodnice

Otázkou tak nyní zůstává, jak to bude v nemocnicích od ledna. Právě od nového roku by totiž měla začít platit další legislativní opatření novelizovaného zákoníku práce. „V některých oborech, zejména v malých nemocnicích, mohou s ohledem na personální kapacity prosincová omezení přetrvávat,“ dodala Semrádová. Nemocnice se proto v současné době soustředí především na nastavení provozu od ledna.

Výpovědi z přesčasů daly v Pardubickém kraji v nemocnicích více než tři stovky lékařů. Nemocnice musely následně omezit péči a odložily plánované operace.