V Jevíčku nemají klasické koupaliště s modrými bazény a ani voda není na Žlíbkách vždy křišťálová. „Žlíbka jsou srdcovka, jezdíme sem odmala. Někdy je ta voda ale dost kalná,“ řekla Jana Dvořáková.

Umístění studny

To se má do budoucna změnit. Město hledá vhodný zdroj vody pro přírodní koupaliště. „Musíme ale řešit komplikace s umístěním studny, která měla napájet Žlíbka. Ta byla blízko hráze, což není možné kvůli statice, proto vybíráme nové místo pro studnu nebo vrt,“ vysvětlil starosta Jevíčka Dušan Pávek. Nyní jsou Žlíbka napájená z potoka, ze zanesené nádrže. To není ideální, protože voda je pak plná kalů a sedimentů, které se usazují na dně a víří se ve vodě.

Velké finále s Police Symphony Orchestra završilo 64. ročník festivalu Smetanova Litomyšl. Překvapením večera byla francouzská zpěvačka Zaz.
Finále Smetanky ve velkém stylu: Utajená zpěvačka Zaz a Bára Poláková v balónu

Vodu v novém biotopu mají čistit speciální rostliny a kořenové systémy. Město má už hotovou studii, jak by měla Žlíbka v budoucnu vypadat. Výhledově chce areál přebudovat podle návrhu architekta Romana Svojanovského. „Studie počítá s celkovou rekonstrukcí. Vznikne tam plavecká dráha, přibudou vodní prvky, atrakce, tobogán, ale hlavně vše bude na bázi přírodního koupaliště,“ dodal Pávek.

Do Třebové se jezdí ze širokého okolí

Kdo si nepotrpí na přírodní koupaliště, jezdí do aquaparku v Moravské Třebové. Moravskotřebovský aquapark vznikl rekonstrukcí bývalého koupaliště, šlo o investici za 62 milionů korun. Ta se ale městu vyplatila a jezdí sem lidé ze širokého okolí. Za celodenní vstupné tady dospělí platí 90 korun, děti a senioři o desetikorunu méně. Děti do pěti let věku mají vstupné zdarma.

Aquapark zahrnuje plavecký bazén, který má čtyři samostatné plavecké dráhy. Je tady taky rekreační bazén s atrakcemi vodní hřib, chrliči a stěnovými tryskami, sedacími lavicemi s celoplošnou vzduchovou masáží a děti láká i houpací bazén. Obrovským lákadlem aquaparku je tobogán dlouhý 51 metrů a skluzavka, která měří 29 metrů.

Tobogán si užívají děti i dospělí na koupališti v Litomyšli, kde je letos vstupné pro dospělé za 100 korun, děti za 70 korun a nejmenší návštěvníci do šesti let sem mohou zadarmo.

Demonstranti u zámku v Litomyšli.
Demonstranti si v Litomyšli vzali do parády ministra zdravotnictví Válka

Volný vstup

Volný vstup pro všechny platí na plovárně v Sebranicích. Návštěvníky lákají dva bazény, křišťálová voda, atrakce pro děti i hospůdka přímo v areálu koupaliště.

„Koupaliště v Sebranicích jsme objevili náhodou vloni při výletu a od té doby jinam nejezdíme. Ušetříme za vstup a v hospůdce si dáme něco dobrého. Nemusíme se tlačit na nacpaném koupališti v Litomyšli,“ řekl Karel Novotný, který na koupaliště dorazil s dvěma syny. Mezi oblíbené vesnické plovárny patří také ta v Cerekvici nad Loučnou nebo v Dolním Újezdu.