Školáci v obci u Jevíčka zažili historický okamžik. Prázdniny jim začaly o měsíc dříve. Vysvědčení převzali žáci už před týdnem. Takže letos mají tříměsíční prázdniny.

Budova jaroměřické školy je totiž stará a potřebovala už zásadní rekonstrukci. Ministerstvo školství udělilo zdejší základní škole výjimku z důvodu rozsáhlé opravy školního objektu. Obec dlouho usilovala o získání finančních prostředků na výstavbu nové školní budovy. Jelikož dopady přetrvávající hospodářské krize prokázaly neprůchodnost takového požadavku, rozhodli se Jaroměřičtí pro postupnou a rozsáhlou rekonstrukci. „Prvním krokem je zastřešení školního dvora, čímž z dosud prakticky nevyužívaných a ponurých prostor vznikne prosklené a vzdušné atrium. Zmodernizujeme rovněž toalety a některé další prostory, včetně přístupů do tříd. Investorem projektu je obec a počítáme s náklady ve výši přibližně pěti milionů korun,“ uvedl ředitel školy František Václavek. Včera se ve škole konal kontrolní den. A podle ředitele bude práce více než dost. „Navíc jsme zjistili, že je špatná i kanalizace. Budeme muset opravit odpad a zřejmě i elektřinu,“ dodal František Václavek. Do budoucna počítají s obnovou fasády a výměnou oken.

Vše stihli

Podle ředitele nebylo v žádném případě možné zahájit technicky náročné stavební práce souběžně s vyučováním. „Proto se všichni pedagogové na brzký konec školního roku dlouho připravovali. Osnovy jsme museli trochu zhustit, aniž bychom ovšem rozsah i kvalitu výuky ošidili. Pouze se letos neuskuteční Týden cykloturistiky mládeže, který již více než deset let organizujeme pro šesťáky,“ doplnil Václavek. Žáci také jedou na školní výlety až nyní.

(ik, oko)