„Ať už mají dospělí dovolenou nebo ne, je nejdůležitější předem promyslet plán na celý týden,“ říká Magda Límová z pedagogicko–psychologické poradny ve Svitavách. Dohodnou–li se rodiče se svými dětmi v předstihu, jak využijí volný čas, dají se skloubit povinnosti a zábava formou hry. Za nejideálnější možnost považuje společné prázdniny na horách. „Mnohé rodiny si sice nemohou delší pobyt dovolit, ale i jednodenní výlet je lepší než nic,“ dodává psycholožka. Přesně takový záměr má maminka dvou školáků Veronika ze Svitav, která s nimi vyrazí na svahy.

Sněhové podmínky jsou v okrese příznivé. V době jarních prázdnin se rozjedou vleky každý den ráno. „Od čtvrtku lyžujeme. O prázdninách bude sjezdovka v provozu,“ potvrdil Jiří Harašta z Radiměře. V Poličce také rozšíří provoz od devíti hodin do sedmi večer. Vlek se ani poté nezastaví a milovníci sjezdovek si přijdou na své při večerním lyžování. Na upraveném svahu v Hamrech leží na technickém sněhu více než dvacet centimetrů přírodního. „Chtějí–li lyžaři zjistit aktuání situci, sjezdovku si prohlédnou díky webové kameře z domova,“ informuje Jiří Luňáček z Bystrého.

Rodiče, kteří nemají možnost vzít si dovolenou, mohou pro své potomky využít služeb organizací, které zajišťují bohatou nabídku volnočasových aktivit. „Letos opět nabízíme program pro děti, které zůstávají o jarních prázdninách ve městě a nechtějí se nudit,“ zve Eva Pecháčková do litomyšlského domu dětí. Sem mohou školáci zavítat každý den od pondělí do pátku, nebo se přihlásit jen na program podle vlastního výběru. Vedoucí dokonce zavedou děti na oběd, který je zahrnutý v poplatku. Příměstský tábor organizuje svitavský dům dětí a mládeže. Také v Moravské Třebové děti využijí pestré nabídky. V Poličce vsadili ve středisku volného času na prázdninové pobyty. Děti vyrazí na sportovní soustředění na Damašek, zalyžují si na sjezdovce na Dolní Moravě nebo stráví volný čas u koní.

„Důležité je, aby děti neseděly celý den u televize nebo počítače. Spíš je zaměstnejte sportem, aby vybili svou energii,“ radí Erich Stündl, koordinátor prevence kriminality ve Svitavách. Obecně totiž platí, že děti zlobí, když se nudí.

Odkazy na nabídky aktivit:

http://www.ceskehory.cz/ski-areal/bystre-hamry.html
http://www.svi.cz/pastviny/
http://www.sjezdovky.cz/
http://www.litomysl.cz/ddm/
http://www.mozaika-policka.cz/
http://www.ddm-mt.wz.cz/
http://www.ddm.svitavy.cz/