Na jarmarku předvedli své umění šikovní lidé z nejbližšího okolí. „Spousta lidí doma tvoří a málokdo se dostane k tomu, aby své výrobky někde nabídl nebo vystavil. Proto jsme se rozhodli uspořádat jarmark, aby mohli ukázat, co dovedou a třeba si i vydělat nějakou korunu na materiál," vysvětlila za pořadatele Alžběta Boucníková. Ti, co se přišli na jarmark podívat, si mohli některé ruční práce i vyzkoušet. Zdobili perníky, pod vedením zkušeného hrnčíře si vytočili misku nebo vyráběli z korálků šperky.

Hrnčířský kruh zaujal i jedenáctiletého Jana Kluku z Moravské Chrastové. „Prvně jsem sem ani nechtěl jít, ale nakonec jsem rád. Líbí se mi, jak mám ruce položené na hlíně, že mi proklouzává mezi prsty, jak se kruh točí. Je to jako bláto. Nejhezčí ale je, že pak z té hlíny něco vznikne," řekl školák. Děvčata spíš zdobila perníky nebo vyráběla z korálek náušnice či jiné šperky.

Dárky od srdce

Na své si přišel patrně každý, kdo do sálu vstoupil. S prázdnou určitě nikdo neodešel. K mání byly adventní věnce, svícny, vazby ze suchých květin, keramika, šperky, proutěné ošatky či perníky. „Našla jsem tu hodně zajímavých věcí. Líbí se mi, že všechno vyráběli obyčejní lidé, žádná velká fabrika, ale ženské, které ty věci vyráběly doma od srdce a s radostí," řekla Marie Beránková. Na jarmarku nakoupila hlavně perníky. „Šla jsem na to diplomaticky. Nekoupila jsem si celý věnec, ale jednotlivé perníčky, kostelíček, stromeček a chaloupky. Doma si upeču placku a zkompletuji si ho sama," svěřila se Marie Beránková.

Sobotní odpoledne zpříjemnil svým vystoupením i pěvecký soubor Červánek ze Svitav pod vedením sbormistra Karla Saxe.